WYWIAD Z BESIDES
Dodane przez muzol dnia 03.04.2014
Okazją do rozmowy z grupą Besides był wrocławski koncert w klubie Firlej wraz z Obscure Sphinx i Tides From Nebula. To była prawdziwa gratka dla fanów szeroko pojętego post -rocka. Besides odnosi coraz większe sukcesy artystyczne i staje się jednym z wiodących artystów muzyki niezależnej. Zapraszam więc do lektury mojej rozmowy - na pytania odpowiadał Piotr -Świąder Kruszyński.
Treść rozszerzona
Okazją do rozmowy z grupą Besides był wrocławski koncert w klubie Firlej wraz z Obscure Sphinx i Tides From Nebula. To była prawdziwa gratka dla fanów szeroko pojętego post -rocka. Besides odnosi coraz większe sukcesy artystyczne i staje się jednym z wiodących artystów muzyki niezależnej. Zapraszam więc do lektury mojej rozmowy - na pytania odpowiadał Piotr -Świąder Kruszyński.
1. Jak Wam się grało ostatnio w Firleju?
W Firleju było cudownie, bardzo fajnie nam się grało, publiczność nas zaakceptowała i przyjęła bardzo ciepło, sam klub jest ekstra i z dobrym sprzętem - w sumie same pozytywy.
2. Kiedy rozpoczęliście pracę nad płytą ''We were so wrong''? Moją uwagę zwróciła bogata oprawa graficzna - każda kompozycja jest zilustrowana obrazem.
Utwory na płytę powstawały w sumie od początku naszego wspólnego grania, czyli od końca 2011 roku. Wybraliśmy te, które według nas były najlepsze i tworzyły spójną całość, coś na kształt opowieści bez słów. A do tej opowieści powstała strona wizualna w postaci Danuty obrazów. To w jakimś sensie można potraktować jak tropy, wskazówki do snucia własnych narracji. Podobają nam się bardzo te obrazy, są spójne z klimatem muzyki i emocjami, jakie chcieliśmy oddać naszą muzyką.
3. Krytycy określają Waszą muzykę jako post rock. Czy czujecie się nieco ograniczeni tą etykietą?
Nie czujemy się ograniczeni etykietą - gramy to co chcemy:) a że tak wychodzi... Nam to odpowiada, ale nie działamy na zasadzie - ta kompozycja nie jest post rockowa, odpada. Badamy różne tereny.
4. Jak wygląda u Was praca nad poszczególnymi utworami? Czy jest to efekt zespołowych improwizacji?
Pierwsze utwory to raczej wspólne aranże motywów Pawła czy też moich. Teraz bardziej działamy zespołowo, staramy się pracować więcej na próbach, niż indywidualnie.
5, Zostaliście zwycięzcami pierwszej edycji konkursu FONOGRAFIKA YOUNG STAGE, w którym nagrodą był kontrakt płytowy. Czy to można uznać za Wasz pierwszy sukces artystyczny?
Chyba tak, to jeden z pierwszych ważniejszych sukcesów - rywalizowaliśmy w sumie z mocnymi zespołami z całej Polski to raz, a dwa gramy muzyke chyba trudniejszą w odbiorze, instrumentalną. To chyba duży sukces:) Ale najważniejszy do tej pory to płyta nagrana, wydana własnymi siłami i finansami przy wsparciu akcji crowdfundingowej. Płyta ma fajny odbiór i dobre recenzje. To cieszy.
6. Zagraliście już dziesiątki koncertów. Czy wśród nich były też występy za granicą?
Jeszcze nie rzuciliśmy się na zagraniczne sceny, na razie promujemy muzyke w Polsce, ale prędzej czy później z pewnością będziemy się starać grać poza granicami kraju . Na razie zbieramy siły, fundusze i badamy możliwości. Niemniej jest to nieuniknione:)
7. Wasz utwór ''And if I'' znalazł się na 2 części składanki ''Cold wind is the promise of a storm: post -rock PL compilation.'' Jak do tego doszło?
Marcin odpowiedzialny za ten projekt z grupy Post-rock Pl napisał do nas, czy jesteśmy zainteresowani, oczywiście zgodziliśmy się i tak nowy utwór pojawił się na tym ciekawym wydawnictwie.
8. Niedawno wzięliście udział w festiwalu Emergenza w Katowicach. Jak wspominacie ten występ?
Fajnie. Trochę dziwnie to było, bo zagraliśmy na zupełnym wyluzowaniu, ale też zmęczeniu po wcześniejszym koncercie w Częstochowie na trasie z Tajdsami i Obscure Sphinx. Przyjechaliśmy z Częstochowy, zamontowaliśmy się na scenie, zagraliśmy, zeszliśmy i dowiedzieliśmy się , że przechodzimy dalej. miło:) Odbiór był bardzo fajny.
9. Istotną częścią Waszych występów są wizualicje tworzone przez Justynę Gurbicz. Myślę, że w ten sposób nawiązujecie do estetyki rocka progresywnego (na koncertach tych zespołów wizualizacje też pełniły ważną rolę).
Wizualizacje są dla nas ważne, budują klimat - podobnie jak praca świateł. to wszystko ma znaczenie przy instrumentalnej muzie. Z pewnością nawiązujemy do wspomnianej estetyki, ta muzyka ma wspólne tematy.
10. Jakiej muzyki słuchacie w wolnym czasie?
Ooo, bardzo różnej - rockowa, post- rockowa, metal, jazz, elektronika, klasyka, można wymieniać - po prostu nie zamykamy się na gatunki- słuchamy tego co nam się podoba i nas porusza, niezależnie czy grane jest to na przesterowanych gitarach, skrzypcach czy elektronicznych instrumentach.
11. Plany artystyczne na najbliższą przyszłość?
Kończymy wiosenne granie i pracujemy nad nowym materiałem - druga płyta przed nami. Potem będziemy się starać jak najwięcej grać - bo to jest w tym wszystkim najważniejsze:). Pozdrawiam wszystkich, wielkie dzięki za wywiad.
Z recenzją płyty Besides możecie się zapoznać w naszym serwisie:
http://muzol.com.pl/news.php?readmore=1325
Więcej informacji o Besides:
https://soundcloud.com/besidesband
https://www.facebook.com/BesidesBand
http://www.besides.art.pl/