UK SUBS NA SPECJALNYM KONCERCIE W KRAKOWIE
Dodane przez muzol dnia 15.12.2016
Uk Subs, brytyjska legenda punk rocka świętuje swe 40 urodziny! Z tej okazji zespół wyruszył w międzynarodową trasę koncertową, w której towarzyszy mu charyzmatyczny angielski wokalista i kompozytor TV.Smith. Na tę okoliczność grupa wystąpi 27 stycznia 2017 w Krakowie. Supportami będą grupy: Bunkier oraz ID.
Treść rozszerzona
Uk Subs, brytyjska legenda punk rocka świętuje swe 40 urodziny! Z tej okazji zespół wyruszył w międzynarodową trasę koncertową, w której towarzyszy mu charyzmatyczny angielski wokalista i kompozytor TV.Smith. Na tę okoliczność grupa wystąpi 27 stycznia 2017 w Krakowie. Supportami będą grupy: Bunkier oraz ID.
U.K.SUBS byli pierwszą punkową grupą, która w 1983 r. odwiedziła nasz kraj, by koncertować u boku Republiki. U.K. Subs na swoim koncie mają 25 albumów. Ich utwory mogliście również usłyszeć w wykonaniu polskich i zagranicznych gwiazd, m. in. Die Toten Hosen, Guns’N’Roses, Kazika, Kultu czy Farben Lehre. Na ich muzyce wychowały się pokolenia fanów, a hity takie jak "Riot", "Warhead" czy "Down on the Farm" na stałe wpisały się do kanonu punk rocka. Nieprzerwanie, od samego początku grupie przewodzi założyciel i wokalista Charlie Harper.
Założona w 1976 przez Charliego Harpera (ur. 1944), wokalistę związanego poprzednio ze scenę rhythm and blues. Początkowa nazwa brzmiała The Subversives, wkrótce została skrócona do The Subs, a potem zmieniona na UK Subs, gdyż okazało się, że istnieje już zespół o nazwie The Subs. Zespół nękały częste zmiany składu.
Historia zespołu zaczyna się w momencie, gdy weteran kilku londyńskich zespołów (The Marauders, Bandana) - Charlie Harper, spotkał na swej drodze w październiku 1977 roku gitarzystę Nicky'ego Garratta. Oprócz dwójki wspomnianych muzyków w owym czasie zespół tworzyli również: perkusista Steve Jones i basista Steve Slack. Grupa zaczęła grać wiele koncertów w londyńskich klubach, udało jej się również zarejestrować dwa utwory - "I Live In A Car" oraz "Telephone Numbers", które ukazały się na koncertowym składankowym albumie "Farewell To Roxy".
W kwietniu 1978 roku ustabilizował się skład formacji - nowym perkusistą został Peter Davies, a basistą - Paul Slack. W maju 1978 roku John Peel zaprosił kapelę, aby nagrała sesję w Radiu BBC. Peel zaoferował jej również wydanie singla. W maju 1978 roku U.K. SUBS podpisali kontrakt z GEM Rec. Sukces ich pierwszych singli przyczynił się do tego, że zespół został zaproszony do programu "Top Of The Pops". We wrześniu 1978 roku pojawił się na rynku debiutancki klasyczny album U.K. Subs - "Another Kind of Blues", który uplasował się na 21. miejscu angielskiej listy przebojów.
W 1979 roku U.K.SUBS wyruszyli na podbój Ameryki - zagrali kilka koncertów w Nowym Jorku jako support The Police. W pierwszych miesiącach 1980 roku koncertowali w Europie u boku The Ramones. W marcu 1980 roku ukazał się singiel "Warhead", który zajął 30. miejsce na angielskiej liście przebojów. Zespół ponownie pojawił się w programie telewizyjnym "Tops Of The Pops". W kwietniu 1980 roku ukazała się druga płyta - "Brand New Age", która ugruntowała pozycję U.K.Subs na muzycznej scenie, plasując się na pozycji 18. angielskiej listy przebojów. Magazyn "Sounds" przyznał temu wydawnictwu 5 gwiazdek. Dalej w kolejności pojawił się koncertowy krążek "Crash Course", który wspiął się na szczyt angielskiej listy najlepiej sprzedających się albumów.
Wkrótce po nagraniu tej płyty zespół opuścili Pete Davie oraz Paul Slack, a ich miejsce zajęli Steve Roberts (ex-Cyanide) i basista Alvin Gibbs. Nowy skład zadebiutował na singlu "Party In Paris", natomiast w lutym 1981 roku na rynku pojawił się czwarty album U.K.Subs - "Diminished Responsibility". Po wydaniu tej płyty Subsi, wraz z Anti Pasti i The Stiffs, wyruszyli w trasę po Wielkiej Brytanii. Rok 1981 upłynął muzykom na niezliczonej ilości koncertów - nie tylko w ojczyźnie, ale też w wielu innych krajach Europy. W marcu 1982 roku ukazał się kolejny album - "Endangered Species", wydany przez nową wytwórnię NEMS. Po nagraniu tej płyty zespół opuścił Steve Roberts, który miał spore problemy z nałogiem alkoholowym. Jego miejsce zajął Sol Mintz. Z nowym perkusistą Subsi - razem z Antio Nowhere League, wyruszyli na kilkumiesięczne tournee po Stanach Zjednoczonych. Następnym singlem zespołu był "Shake Up The City". Po jego wydaniu Nicky Garrat, Alvin Gibbs i Sol Mintz ogłosili, że odchodzą z zespołu. Zanim to jednak nastąpiło, w 1983 roku U.K.Subs przyleciało na 13 koncertów do Polski. To była pierwsza punkowa grupa, która odwiedziła nasz kraj, występując w największych polskich miastach (razem z Republiką).
Po powrocie do Wielkiej Brytanii Charlie Harper zwerbował nowych muzyków i rozpoczął pracę nad krążkiem "Flood Of Lies". W 1987 roku Alvin Gibbs, Nicky Garratt i Charlie Harper spotkali się ponownie w studiu w Nowym Jorku, aby z okazji 10. rocznicy powstania kapeli nagrać album "Killing Time". Niestety o wspólnych koncertach nie mogło być mowy ze względu na fakt, iż Steve Roberts nadał miał problemy z uzależnieniem, a Alvin Gibbs grał wówczas w zespole Iggy'ego Popa. W 1997 roku z okazji 20-lecia zespołu Subsi nagrali w klasycznym składzie dwa doskonale przyjęte albumy - "Quintessentials" i "Riot". W 2000 roku ponownie przyjechali do Polski w klasycznym składzie (Nicky Garratt, Alvin Gibbs, Charlie Harper) i zagrali cztery koncerty. Z koncertu w Warszawie powstał reportaż o historii grupy.
W 2001 roku na rynku pojawiła się płyta "Time Wraped", na której znalazły się nowe wersje klasycznych utworów. W 2002 roku z okazji 25-lecia U.K.Subs nagrali nowy studyjny krążek - "Universal", który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem fanów. Później ukazały się "Violent State" (2005), "Work In Progress" (2011), a w końcu - "XXIV" (2013).
Ich twórczość muzyczna charakteryzowało połączenie punka, rock and rolla z pub rockiem. Zespół gościł w audycjach Johna Peela. Wystąpiła również w słynnym punkowym klubie The Roxy, nagrany wówczas materiał ukazał się w 1980 pt. Live Kicks. W 1979 GEM Records wydała ich pierwszy album Another Kind of Blues. Z dobrym przyjęciem spotkały się kolejne wydawnictwo – album Crash Course (1980) i single Stranglehold czy Tomorrow's Girls. Zespół poprzedzał występy The Police podczas trasy po USA. Po przeminięciu początkowej mody na punk, zespół nie przerwał działalności i nie zmienił stylu (choć pojawiły się widoczne wpływy hard rocka i heavy metalu – wydawał kolejne płyty i intensywnie koncertował w ojczyźnie, USA i całej Europie.
UK Subs był pierwszym zachodnim zespołem punkowym, który wystąpił w Polsce (13 koncertów z Republiką, 1983. W 1991 w trasie zespołu po Wielkiej Brytanii uczestniczył obecny muzyk grupy Rancid – gitarzysta Lars Frederiksen. Dziś UK Subs to zespół-instytucja, koncertujący na wszystkich kontynentach, podczas największych festiwali (w te wakacje m.in. francuski Hellfest czy angielski Rebelion Festival) oraz w kultowych klubach.
T.V Smith, właśc. Tim Smith urodzony 5 kwietnia 1956 roku w Romford, charyzmatyczny angielski wokalista i kompozytor, zasłynął jako lider kultowej punk rockowej formacji THE ADVERTS, która działała w latach 1976-1979. Ich debiutancki album "Crossing The Red Sea with The Adverts" przez krytyków uważany jest za jeden z najważniejszych albumów z pierwszej fali punk rocka. Po wydaniu drugiej płyty "Cast of The Thousand" zespół się rozpadł.
Następnie TV Smith sformował grupy TV Smith's Explorers oraz Cheap. Od lat 80-tych TV Smith występuję solo. Od tamtej pory wydal 14 płyt i napisał 2 książki. TV Smith koncertuje od czasu do czasu z muzykami Die Toten Hosen. W Polsce mogliśmy oglądać go kilkakrotnie, gdy występował solo przed formacją U.K.Subs. We Wrocławiu zagrał w klubie muzycznym Łykend.
TV Smith powraca do naszego kraju wraz z zespołem Bored Teenagers, aby zagrać na żywo cały materiał z legendarnej debiutanckiej płyty The Adverts. Na koncercie będzie można usłyszeć takie hity jak: Bored Teenagers, Gary Gilmore's Eyes czy No Time to Be 21.
Bunkier - Myślę, że pierwowzór kapeli powstał jeszcze przed rokiem 1990. Ogromny, a może nawet największy wkład miał tu mój młodszy brat - Młody Kulik (długoletni przyjaciel i gitarzysta kapeli) oraz Goryl (perkusista, również długoletni). Zespół początkowo nie był Bunkrem, ale nazywał się, hmm... The Total Shit, jeśli się nie mylę. I powiedzmy szczerze, że nazwa odzwierciedlała to w jaki sposób graliśmy, albo przynajmniej to co o tym myśleliśmy. Pierwsze próby mieliśmy w zespole szkół ekonomicznych - jednym z wielu miejsc przez jakie się przewinęliśmy. Z uwagi na to co graliśmy, albo raczej jak się bawiliśmy, z wielu miejsc nas wyrzucano. Nawet z bardzo wielu… Z początkiem lat 90 tych narodził się pomysł, aby coś z tego sklecić na poważnie i nagrać. Pamiętam, że wracaliśmy do domu pełni takich planów i w pociągu w okolicach Katowic narodził się pomysł, aby kapelę przemianować na BUNKIER. Zmartwię wszystkich, którzy myślą, że istnieje jakiś głębszy sens znaczenia tej nazwy... Nie było żadnego. Fajnie się pisze i zaczyna na ''B''
... Szybko nagraliśmy swój pierwszy materiał w studiu ''Złota Skała'' w Warszawie u kolegi Brylewskiego. Wiele by tu wspominać... Jechaliśmy tam z Kisem. Ja, Młody i Goryl. Nawet nie mieliśmy basisty. Ale Goryl powiedział, że da radę nagrać bas i dał radę!!! I tak, w trzy dzionki skleciliśmy materiał „Szpital psychiatryczny'' przy pomocy chłopaków z Armii i największym oczywiście Roberta Brylewskiego. Po roku 94 Falon zaproponował nam nagranie w czeskim Cieszynie gdzie pojechaliśmy już z basistą. No i pełny wypas!!! W tej sposób powstał materiał na nasz drugi już kasetowy nośnik pt. ''Naziści Wypierdalać !'' (że tak ładnie powiem). Ostry tytuł i wymowa całego materiału były typowym protestem przeciwko temu co się w tym czasie działo, tak w naszym mieście jak i okolicach. Przeciwko przejawom agresji i wszelkim odmianom skrajnych poglądów faszyzująco-dziwnych.
W 1996 roku uderzyliśmy jak poprzednio do czeskiego Cieszyna, gdzie nagraliśmy kawałki na nasz trzeci już nośnik kasetowy pod tytułem „Istota człowieczeństwa”. Materiał był bardziej hard corowo-jakiś tam... (tak przeczytałem w jakiejś mądrej recenzji! :) W 2007 roku nagraliśmy materiał w studiu radiowej Trójki pt. „Wyskocz z autobusu-kierowca kłamie”, który ukazał się w drugiej połowie roku...
W roku 2014 wytwórnia Zimy wydała stary dwupłytowy materiał płyt''naziści wypierdalać'',i ''istotę człowieczeństwa'' i pojawiły się odnowione znacznie materiały na wspomnianym wydawnictwie...
...koncertujemy po polskiej ziemi i nie tylko goszcząc po klubach, skłotach czy festiwalach ,zespół tworzy Tomek/gitara/, Skawa /perkusja/, Stary /druga gitara/ i ja, czyli kulik/ bas wokal/...nasze koncerty to wciąż i przede wszystkim przekaz, antyfaszystowski punk, zaangażowany klimat i niekomercyjny charakter... Kulik / Bunkier/
https://www.facebook.com/bunkierpunk
ID - Zalążki Idu sięgają początków lat 80 - tych, kiedy to grupa przyjaciół zafascynowana amerykańskim hardcorem spotykała się w piwnicy, w szczytnym celu słuchania interesującej ich muzyki i wspólnego grania. Pierwszy skład zespołu konstytuował się w 1984 roku (w składzie: Petar, Cytryna, Jasina i Nastie). I zaczęły się pierwsze próby. W 1987 zespół zmienił skład (Mały na bębnach, Pazur na wokalu, Prezes na basie oraz Nasti na gitarze). W 96 r. do zespołu dołączył Lala (gitara), którego potem zmienił Łańcuch, występujący w składzie do 98 r. W tym czasie Id zagrał wiele koncertów w kraju i za granicą, między innymi na festiwalu Poza kontrolą (Waszawa), dwukrotnie w Jarocinie, w trasie po Belgii i Francji no i na własnym podwórku… Po ostatnim koncercie w roku 98, zespół zawiesił działalność. Oficjalnie Id wydał dwie kasety - Drzewa umierają stojąc i Twoja twarz. Po 28 latach od wydania pierwszego materiału ukazała się winylowa płyta z numerami z Drzew…
Dwadzieścia osiem lat czekała na winylową premierę kasta "Drzewa Umierają Stojąc" legendarnej krakowskiej formacji ID. Tak pisze o nich wydawca: "Winylowa wersja albumu "Drzewa umierają stojąc" krakowskiego zespołu ID. Kapela powstała w 1984 roku i obok Ustawy o Młodzieży i Inkwizycji jest najbardziej kojarzonym zespołem hardcore ze swojego miasta. Sesja zamieszczona na płycie to debiutancki materiał grupy, zrealizowana została w 1988 roku w studio "Nowinki" i wydana w Polsce po raz pierwszy w postaci kasety przez firmę Fala w 1991 roku. Kraków uznawany jest za pierwszy ośrodek Hardcore w Polsce, dzięki funkcjonowaniu zespołów ID i U.O.M. Zalążki ID sięgają początków lat 80.
W tym samym okresie inne ośrodki i rodzime kapele wydawały się być bardziej pod wpływem brytyjskiego, skandynawskiego bądź rodzimego punk rocka. Swe pierwsze koncerty zespół zagrał w połowie lat 80, ale na swe debiutanckie wydawnictwo musieli poczekać do 1987 roku, kiedy to ich zarejestrowane wówczas demo wydane zostało przez niemiecką wytwórnię Total Noise Tapes & Records. Właśnie nagrania z tego demo ukazują się właśnie na winylu. Ten całkiem dobrze brzmiący materiał jak na tamte czasy i warunki zawiera 11 utworów, w tym cover amerykańskiego Adrenalin O.D. oraz cztery utwory z tekstami autorstwa Petara z Ustawy O Młodzieży, z czasu kiedy współtworzył on Id w pierwszej połowie lat 80. Bez tej reedycji historia polskiego Hardcore Punk nie byłaby kompletna. Przypomnienie tego jednego z prekursorskich zespołów hardcore czy hc/punk w Polsce jest absolutnie konieczne! Do płyty dołączony booklet ze współczesnym wywiadem z zespołem oraz materiałami archiwalnymi.
UK SUBS, TV Smith, Bunkier, ID
Kraków – 29.01.2017 – Klub Kwadrat ul. Skarżyńskiego 1
Otwarcie Bram 18:00 Start 19:00
Bilety przedsprzedaż 60 zł w dniu koncertu 70 zł do nabycia:
KOLEKCJONERSKIE:
Klub Pod Jaszczurami, Rynek Gł. 8
Klub Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1
Metal Shop, ul. Długa 17
Klub Dziekanat, ul. Pędzichów 23
Klub Lochness, ul Warszawska 15
Bilety z systemu Ticketpro w sieci sklepów: EMPIK, MEDIA MARKT, SATURN w całej Polsce.
http://www.galicja.net/uk-subs-tv-smith/
https://www.facebook.com/events/191621867914957/