NEIL DANIELS ''METALLICA. WCZESNE LATA I ROZKWIT METALU''
Dodane przez muzol dnia 12.04.2013
O Metallice napisano już bardzo wiele różnorodnych publikacji. Czy zatem warto sięgnąć po książkę autorstwa Neila Danielsa? Tak! Jest to jedyna publikacja o Metallice, która obejmuje początki działalności zespołu. Można zatem zapoznać się z pogłębioną analizą pierwszych czterech albumów grupy, które na trwałe weszły do kanonu thrash metalu.





Treść rozszerzona



Autor: Daniels Neil
Tytuł: Metallica. Wczesne lata i rozkwit metalu
Wydawca: Anakonda Wydawnictwo
Okładka: twarda
Data premiery: 2012-11-28


O Metallice napisano już bardzo wiele różnorodnych publikacji. Czy zatem warto sięgnąć po książkę autorstwa Neila Danielsa? Tak! Jest to jedyna publikacja o Metallice, która obejmuje początki działalności zespołu. Można zatem zapoznać się z pogłębioną analizą pierwszych czterech albumów grupy, które na trwałe weszły do kanonu thrash metalu.

Książka ma bardzo jasny i czytelny układ – każdy rodział poświęcony jest czasom, w których powstawały poszczególne płyty Metalliki. Autorem przedmowy jest gitarzysta Diamond Head – grupy, która zainpirowała młodego Larsa Ulricha do założenia własnego zespołu! Kto wie, czy Metallica w ogóle by powstała, gdyby nie muzyczna pasja i determinacja Larsa?

Neil Daniels, we wstępie swej książki, zaznacza, że nie jest to typowa biografia zespołu. Celem autora jest ukazanie czytelnikom, jak z małej lokalnej grupy, Metallica staje się thrashmetalowym monstrum, zapełniącym największe sale koncertowe na świecie. Daniels bardzo szczegółowo i rzetelnie opisuje metalową scenę lat 80-tych, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Ksiażkę czyta się jednym tchem. głównie dzięki ''żywej'' narracji, urozmaiconej o wiele ciekawych wypowiedzi i opinii osób związanych ze środowiskiem muzycznym.

Już pierwsze nagrania Metalliki, zamieszczone na demówkach i składankach, świadczą o tym, że jest to typowo europejska odmiana metalu. Na “Kill 'Em All” słychać zarówno elementy punka jak i klasycznego heavy rocka doby lat 70-tych. Nie można także zapomnieć o rosnącym w siłę ruchu Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu.

Wśród wielu inspiracji muzycy Metalliki wymieniają, obok Diamond Head, także: Motorhead, kanadyjski Anvil, walijskie trio Budgie, duński Mercyful Fate, Deep Purple, Judas Priest, Black Sabbath, Venom, Iron Maiden. Wpływy te są słyszalne zwłaszcza w pierwszych latach działalności zespołu. Potem styl Metalliki ewoluuje, ale muzycy nie zapominają o swoich mistrzach – do dziś na koncertach grają covery Diamond Head, Misfits, Motorhead.

W książce Neila Danielsa znajdziemy dużo unikatowych zdjeć, nie tylko zespołu, ale też plakatów z koncertów, koszulek i muzycznych publikacji (na czele z “Metal Forces”). Każda płyta Metalliki zostaje bardzo dokładnie omówiona i poddana gruntownej analizie. Autor przytacza dużo wypowiedzi samych muzyków zespołu, a także krytyków muzycznych i członków innych metalowych bandów. Daje to bardzo pełny i obiektywny obraz twórczości Metalliki.

Po zasadniczej części książki odnajdziemy posłowie, będące znakomitym podsumowaniem całej historii Metalliki. Neil Daniels zamieścił dodatkowo dwa rozdziały. Pierwszy z nich opisuje okres twórczości grupy w latach 1990 – 2011. Drugi ma formę muzycznego przewodnika po amerykańskiej, thrash metalowej scenie. Bardzo dobrze udokumentowane są wszystkie źródła i publikacje, z których autor czerpał wiedzę.

Znajdziemy również coś na kształt kalendarium najważniejszych wydarzeń w działalności Metalliki w latach 1981 – 1989. Jedym minusem publikacji Neila Danielsa jest umieszcznie wszystkich przypisów na samym końcu. Wertowanie całej ksiażki w poszukowaniu źródeł konkretnych wypowiedzi przytoczonych w tekście nie jest wygodne.

Warto sięgnąć po tę ksiażkę - nawet jeśli się nam wydaje, że o Metallice wiemy już wszystko. Może następnym razem doczekamy się publikacji na temat losów zespołu po 1989 roku?

Książkę można kupić na stronie:
http://www.empik.com/metallica-wczesne-lata-i-powstanie-metalu-daniels-neil,p1062423989,ksiazka-p