,,Będziesz moją panią'' - analiza
Dodane przez muzol dnia 02.10.2009
''Będziesz moją panią'' pochodzi z debiutanckiej płyty artysty - ''Tango Anawa'' (1970). Muzykę napisał pianista i kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz. Utwór można włączyć w nurt piosenki poetyckiej.


Ma on charakter szybkiego walczyka o ciekawej formie co było oryginalnym zamysłem kompozytorskim Marka Grechuty. Metrum w tej piosence jest nieparzyste , trójdzielne(3/4).
Artyście towarzyszy zespół kameralny, a na pierwszy plan wybijają się skrzypce (ich charakterystyczne pizzicato w zwrotkach i dynamiczna, gęsta gra w refrenach).

''Będziesz moją panią'' to na pewno jedna z najbardziej ''energetyzujących'' piosenek w całym dorobku artysty.
W zwrotkach bardziej wyeksponowany jest głos Grechuty, a w refrenach partie skrzypiec i chórki. Słyszymy tutaj także akordeon co nadaje kompozycji paryskiego klimatu. W piosence zmienia się tonacja (z durowej w zwrotkach na molową w refrenach).
Utwór posiada budowę stroficzną: a, b, a, b. Pod koniec piosenki jest miejsce na solowe improwizacje skrzypiec.

Grechuta napisał ''Będziesz moją panią" - kilka miesięcy po poznaniu swej przyszłej żony co ma odzwierciedlenie w bardzo pogodnym nastroju kompozycji. Tekst piosenki jest poetyckim wyznaniem miłości.

Cała kompozycja ma bardzo taneczny i rozkołysany rytm budowany na ,,lekkiej'' i dyskretnej grze sekcji rytmicznej (delikatna gra ''miotełkami'' na talerzach i perkusji oraz stonowane partie kontrabasu).

''Będziesz moją panią'' to bardzo pogodny i radosny utwór o niezwykle śpiewnym charakterze. Akompaniujące w refrenach instrumenty smyczkowe stanowią bardzo udane tło dla głosu Grechuty. Kompozycja zachowała krakowski klimat znany między innymi z Piwnicy Pod Baranami.