TREVOR BAKER - ''DEPECHE MODE. WCZESNE LATA 1981 - 1993''
Dodane przez muzol dnia 27.08.2013
O zespole Depeche Mode napisano już wiele książek. Wydawncitwo Anakonda opublikowało między innymi biografie dwóch liderów tej formacji – Martina Gore'a oraz Dave'a Gahana. Teraz przyszedł czas na ksiażkę, która dokumentuję pierwsze dwanaście lat istnienia grupy.


Treść rozszerzona


Autor: Baker Trevor
Wydawca: Anakonda
Okładka: twarda
Ilość stron: 207
Wydanie pierwsze, lipiec 2013
ISBN - 978- 83 - 63885 - 19 - 9.


O zespole Depeche Mode napisano już wiele książek. Wydawncitwo Anakonda opublikowało między innymi biografie dwóch liderów tej formacji – Martina Gore'a oraz Dave'a Gahana. Teraz przyszedł czas na ksiażkę, która dokumentuję pierwsze dwanaście lat istnienia grupy.

Z tej publikacji dowiadujemy się, że młodzi chłopcy z Basildon nie mieli łatwego startu w świecie muzyki. Początkowo byli zupełnie niezrozumiani i krytykowani za muzykę, naiwne teksty i chęc przypodobania się młodzieży. Z czasem zespół dojrzał,a jego twórczość stała się bardziej różnorodna, poważna w treści oraz wielowymiarowa. Depeche Mode sięgnęli po samplery i coraz odważniej eksperymetowali z brzmieniem, czerpiąc inspiracje nawet z muzyki rockowej.

Fani Depeche Mode wierzyli w zespół od samego początku, nawet wtedy, gdy odszedł pierwszy lider – Vince Clarke. Martin Lee Gore musiał szybko nauczyć się roli lidera grupy, co wcale nie było takie proste. Jednak wraz z kolejnymi płytami czuł się coraz pewniej na gruncie kompozytorskim. Trzeba też pamiętać, że z Depeche Mode rywalizowali też artystycznie z takimi grupami jak : Human League, Erasure, Yazoo(duet Clarke'a i Alison Moyet), OMD, Pet Shop Boys, Kraftwerk, Soft Cell

Książka autorstwa Trevora Bakera jest podzielona na osiem rozdziałów, zatytułowanych tak samo, jak nagrywane płyty. Po zasadniczej części następuje ciekawe podsumowanie całości. Możemy też przeczytać, w kolejnych rozdziałach, o wpływie, jaki wywarła twórczość Depeche Mode nie tylko na muzykę elektroniczną, ale także i rockową.

Biografię zespołu czyta się z wielką przyjemnością dzięki dynamicznej narracji oraz wypowiedziom samych muzyków. Każda z omawianych płyt zostaje poddana szczegółowej analizie,pod względem muzycznym, jak i tekstowym. Dowiadujemy się, między innymi, jak duży wpływ na twórczość Depeche Mode miał Berlin lat 80-tych. Jest też mowa o życiu prywatnym muzyków – problemach z narkotykami, alkoholem itp. Śledzimy okres w którym powstawała płyta ''Songs of faith and devotion'' gdy Dave Gahan odsunął się od zespołu i pogrążał w zgubnym nałogu.

Na zamieszczonych w książce zdjęciach możemy dostrzec, jak bardzo zmieniał się wizerunek grupy na przstrzeni tych kilkunastu lat. Na końcu autor zamieścił wybraną dyskografię zespołu oraz najważniejsze wydarzenia w jego historii. Biografię Depeche Mode z czystym sumieniem można polecić nie tylko fanom, ale również każdemu miłośnikowi elektronicznych brzmień. Nawet fani rocka znajdą w niej też coś dla siebie. Czy możemy spodziewać się kontynuacji losów grupy? Czas pokaże.