PETE TOWNSHEND ''KIM JESTEM'' (2014)
Dodane przez muzol dnia 21.07.2014
W tym roku mija 50 lat od założenia zespołu wszechczasów – The Who. Wpływ twórczości tej formacji na muzykę rockową jest nie do przecenienia. Świadczy o tym książka ''Kim jestem'' napisana przez Pete'a Townshenda – lidera The Who i twórcy niemal całego repertuaru. Pete to prawdziwy człowiek renesansu – gitarzysta,wokalista kompozytor,dziennikarz, autor tekstów i scenariuszy filmowych.


Treść rozszerzona


Autor: Pete Townshend
Tytuł: Pete Townshend. Jaki jestem.
Format: 150 x 235 mm
Liczba stron: 496
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Bukowy Las
ISBN: 978-83-63431-70-9.W tym roku mija 50 lat od założenia zespołu wszechczasów – The Who. Wpływ twórczości tej formacji na muzykę rockową jest nie do przecenienia. Świadczy o tym książka ''Kim jestem'' napisana przez Pete'a Townshenda – lidera The Who i twórcy niemal całego repertuaru. Pete to prawdziwy człowiek renesansu – gitarzysta,wokalista kompozytor,dziennikarz, autor tekstów i scenariuszy filmowych.

Ksiażkę rozpoczyna wspomnienie pierwszego występu The Who – dla autora jest to niezwykle istotne i wręcz magiczne doświadczenie. To właśnie wtedy Pete odkrywa w sobie pokłady ogromnej energii, której daje upust, między innymi, przez widowiskową grę na gitarze oraz efektowną destrukcję instrumentu w finale koncertu. Townshend ma ogromny talent do niezwykle szczegółowego i dowcipnego sposobu opisywania wszystkich najważniejszych momentów swego życia. Potrafi też spojrzeć z dystansem na siebie i dokonać czegoś na kształt psychologicznej autoanalizy.

Autor ujmuję czytelnika swą szczerością - często przyznaje się do swych słabości, twórczej niemocy, problemów z własnym ''ja.'' Nie ukrywa też nawet najbardziej traumatycznych chwil swego życia – trudne dzieciństwo, problemy małżeńskie, kłopoty z alkoholem i narkotykami. Szczególnie poruszył mnie opis wrażeń Pete'a po śmierci perkusisty Keitha Moona i basisty Johna Entwistle'a. Tych dwóch niezwykle utalentowanych i kreatywnych muzyków tworzyło jedną z najlepszych sekcji rytmicznych w historii muzyki rockowej.

Z książki dowiemy się wiele o prywatnym życiu Townshenda, jego namiętnościach, obawach, twórczych niepokojach, nieustannej dążności do perfekcjonizmu. Na podziw zasługuję upór Pete'a w realizacji nawet najbardziej śmiałych i nowatorskich pomysłów muzycznych. Kto by pomyślał, że ambitna, rockowa opera ''Tommy'' zyska tak wielki sukces artystyczny i komercyjny? Poruszająca historia tytułowego bohatera tej płyty posłużyła za scenariusz do filmu z udziałem takich gwiazd jak Elton John, Tina Turner, Arthur Brown. Po rozpadzie The Who Pete nadal realizuje swoje niepowtarzalne wizje na albumach solowych. Niejednokrotnie spotyka się z niezrozumieniem ze strony branży muzycznej i fanów., co powoduje brak wewnętrznej równowagi, depresję i niemoc twórczą.

Każdy okres życia Pete'a Townshenda jest dokumentowany ciekawymi, często unikatowymi zdjęciami. Townshend bardzo dobrze portretuje barwny i szalony okres lat 60-tych i 70-tych - czas wielkich przemian kulturalnych i obyczajowych. Na sam koniec autor, w rozdziale ''Coda'', zawarł swoje przesłanie skierowane do wszystkich artystów:

''Graj dla bogów, albo – jak wolisz – dla pluszaków wciśniętych do niewielkiego koszyka(...) Wszystko jedno. Jeśli wątpisz, po prostu graj.''

W książce autor udawadnia, że muzyka popularna, to coś więcej niż tylko proste, trzy minutowe przeboje o błahej treści. Dzięki wyobraźni można z rocka uczynić odrębną formę sztuki. ''Kim jestem'' to świetnie napisana i bardzo pouczająca lektura do której warto często powracać.

Bukowy Las: http://www.bukowylas.pl/