WROCŁAWSKI KLUB FIRLEJ WYRUSZA W TRASĘ PO EUROPIE
Dodane przez muzol dnia 08.09.2018
Trasa koncertowa „Polish Jazz 1918 - 2018” to projekt, do którego wrocławski Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej” zaprosił najciekawszych polskich muzyków młodego pokolenia, uznanych improwizatorów z Pragi, Bratysławy i Budapesztu oraz promotorów artystycznych spotkań.

Treść rozszerzona
Trasa koncertowa „Polish Jazz 1918 - 2018” to projekt, do którego wrocławski Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej” zaprosił najciekawszych polskich muzyków młodego pokolenia, uznanych improwizatorów z Pragi, Bratysławy i Budapesztu oraz promotorów artystycznych spotkań.

Melomani z Czech, Słowacji i Węgier będą mieli szansę poznać niebanalne, nowoczesne interpretacje szlagierów z lat 30 tych w wykonaniu fenomenalnego jazz-bandu Młynarski Masecki Jazz Band, w trans wprowadzi ich wykonujące swoje pieśni IRCHA Clarinet Trio, natomiast Wacław Zimpel zaczaruje minimalistycznymi kompozycjami inspirowanymi muzyką Dalekiego Wschodu i Indii.

Polscy wybitni eksperymentatorzy: Mikołaj Trzaska oraz Wacław Zimpel zagrają wspólne koncerty z uznanymi artystami krajów wyszehradzkich. Podczas cyklu spotkań networkingowych organizatorzy, muzycy, dziennikarze i pasjonaci muzyki przekraczającej granice będą mogli porozmawiać, wymienić doświadczenia i pomysły na współpracę.

Projekt jest kontynuacją długoletniej działalności Firleja promującej najciekawszą polską muzykę za granicą. W latach 2011-2015 w ramach projektów UA/PL Alternative Music Meetings, ART Meeting czy Asymmetry on the Road, Firlej organizował koncerty polskim zespołom w Estonii, Mołdawii oraz Ukrainie. Tym razem trasa pojedzie za południową granicę do Czech, Słowacji i Węgier.

Projekt odwołuje się do wielokulturowej polskiej tradycji, czerpiąc garściami z bogactwa jej różnorodności. W ten sposób celebruje stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Muzyka improwizowana i jazzowa jest tu nośnikiem wielowątkowych treści, które wybuchają licznymi dziełami między wojnami światowymi, znajdując dla siebie niszę w czasie komunizmu, aby po jego upadku ukazać całe swe bogactwo umiejętnie łącząc tradycje ludowe, współczesną muzykę rozrywkową, jazz, klasykę i muzykę świata. Stąd obecność w „Polish Jazz 1918 - 2018” artystów, którzy w sposób wizjonerski podchodzą do tradycji i wybiegają w przyszłość, dając się porwać wodzom fantazji i kreatywności.

Jazz-band Młynarskiego i Maseckiego potrafi w sposób dosłowny odwoływać się do tradycji orkiestr z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego i jednocześnie bawić się konwencją, wprowadzając free- jazzowe, szalone improwizacje. Młodzi artyści obdarzeni są poczuciem humoru, traktują szlagiery lat 30 tych z przymrużeniem oka, mogąc sobie na to pozwolić dzięki wyjątkowej wirtuozerii z jaką używają swoich instrumentów. Jak mówi Marcin Masecki:
„To jest jazz jako muzyka popularna, po prostu granie dla ludzi. My wracamy do etosu jazzu“

Z kolei trio klarnetowe IRCHA prezentuje kompozycje autorskie oraz magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, wywołując wspomnienia i nastrój barwnego, różnorodnego, wręcz magnetycznego świata żydowskich cadyków, cygańskich taborów i wypełnionych kolorami i życiem uliczek jak z opisów Brunona Schulza. Mikołaj Trzaska mówi o pielęgnowaniu pamięci:

„Chciałbym podjąć zerwaną w czasie wojny nić muzyki żydowskiej. Usłyszeć jak brzmi ona współcześnie.”

Wacław Zimpel w projekcie solo łączy ze sobą amerykański minimal music, jazz, muzykę hinduską oraz klasykę wykorzystując do tego klarnety, instrumenty klawiszowe, oraz ludowe instrumenty różnych kultur – laotański khaen, hinduską algozę, flety alikwotowe z Karpat czy trombitę z Ukrainy. Ma w sobie naturę poszukiwacza...

"Kluczowym elementem projektu Polish Jazz 1918 – 2018 jest stworzenie platformy do spotkania ludzi, którzy są twórcami życia kulturalnego w miastach objętych trasą. Wierzę, że muzyka jest językiem uniwersalnym a spotkania najbliższych sąsiadów są nam bardzo potrzebne. Ponieważ po prostu mało się znamy.” - mówi Robert Chmielewski, dyrektor artystyczny projektu.

Program:

11.09.2018, 12:00 Praga: Punctum spotkanie networkingowe

12.09.2018, 20:00 Praga: Jazz Dock Młynarski Masecki Jazz Band | IRCHA Clarinet Trio | Mikołaj Trzaska (PL) & Petr Vrba (CZ)

20.09.2018 12:00 Bratysława: a4 - Priestor súčasnej kultúry spotkanie networkingowe

21.09.2018 Bratysława: a4 - Priestor súčasnej kultúry Młynarski Masecki Jazz Band | Wacław Zimpel solo | Wacław Zimpel (PL) & Tomáš Prištiak (Tante Elze) (SK)

22.09.2018 Budapeszt: Opus Jazz Club Młynarski Masecki Jazz Band

23.09.2018 14:00 Budapeszt: Lumen Kávézó spotkanie networkingowe

23.09.2018 Budapeszt: Lumen Kávézó Wacław Zimpel solo | Wacław Zimpel (PL) & Balazs Pandi (HU)

KLUB FIRLEJ
ul. Grabiszyńska 56, 53-504, Wrocław

http://www.firlej.wroc.pl/

https://www.facebook.com/FirlejODA/?fb_dtsg_ag=AdwejRVU-uB5VY1K6VL4csawbUV9k-c0oKMP6S8BIHnLZQ%3AAdx7L6qRTPqlFV47bHGLGIjjGYZvaeRFRgGr2yF-Q2yCYw