ZESPÓŁ KOMETY ODDAJĄ HOŁD AMY WINEHOUSE W NOWYM SINGLU
Dodane przez muzol dnia 13.05.2019
Komety kończą pracę nad długo oczekiwaną płytą "Alfa Centauri". Dziś odbyła się premiera piosenki "Na Sprzedaż." Utwór jest hołdem dla Amy Winehouse.

Treść rozszerzona
Komety kończą pracę nad długo oczekiwaną płytą "Alfa Centauri". Dziś odbyła się premiera piosenki "Na Sprzedaż." Utwór jest hołdem dla Amy Winehouse.
foto: Aleksandra Burska

"Punktem wyjścia była postać Amy Winehouse, ale w sumie piosenka ma charakter bardziej autobiograficzny niż biograficzny'' - mówi o piosence lider zespołu - Lesław.

Komety to warszawska grupa powstała na gruzach legendarnej Partii, jednego z najlepszych rock'n'rollowych składów w dziejach stolicy. Zespół został uformowany przez lidera Partii, Lesława, (gitara, wokal, teksty) w roku 2002. Od tego czasu nagrał sześć krążków studyjnych i jeden koncertowy. Wydarzeniem okazał się już debiutancki mini-album „Komety” z 2003 roku, który rozpętał nad Wisłą modę na rockabilly.

Nieoficjalnym hymnem nurtu stał się utwór „Król Fliperów”, opowiadający o czempionie gry na automatach. O bohaterach miasta, nocnych wagabundach i ich złych miłościach oraz o swojej samotności Lesław śpiewał jeszcze wielokrotnie. Najczęściej w przebojowy sposób. Na „Via Ardiente”, uznawanej przez wielu fanów za najsmutniejszą płytę Komet, znalazły się takie evergreeny jak „Bezsenne noce” i „To samo miejsce”.

Ceniona „Akcja V1” przyniosła piosenkę „Spotkajmy się pod koniec sierpnia”, bodaj najpiękniejszy polski utwór inspirowany twórczością The Smiths. W końcu wydana w 2011 roku płyta „Luminal” zmieściła antykorporacyjną „Karolinę” i przejmującą, utrzymaną w klimatach Motown, balladę „Mogłem być tobą”. W 2014 roku zespół wydał album "Paso Fino", który wydaje się być najbardziej dojrzałym, przemyślanym a jednocześnie melodyjnym (żeby nie powiedzieć przebojowym) krążkiem w historii zespołu. Warszawskie trio wspomaga na nim wielu zaproszonych do nagrań muzyków sesyjnych. Na płycie słyszymy więc między innymi i sekcję dętą i kwartet smyczkowy.

Oryginalna, nawiązująca do bogactwa brzmień minionych dekad twórczość Komet zjednała grupie fanów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Komety koncertowały m.in. w Meksyku. Tam też w 2008 roku ukazała się anglojęzyczna wersja albumu „The Story of Komety” zawierającego największe przeboje zespołu.

Pomimo kilkukrotnych zmian w składzie, nieodmiennie centralnym punktem, a zarazem znakiem rozpoznawczym Komet, pozostają głos i teksty Lesława, poetycko niejednoznaczne, często rozgrywające się w pejzażach Warszawy, stawiające go w gronie najważniejszych autorów swojego pokolenia.

Skład:

Lesław – głos, gitara
Riczmond – bass, głos
Dżony – bębny

Dyskografia:

2003 – Komety
2005 – Via Ardiente
2006 – Komety 2004-2006
2007 – Akcja V1
2008 – The Story of Komety
2009 – Złoto Azteków
2011 – Luminal
2014 – Paso Fino
2016 – Bal nadziei.

http://www.komety.com/?fbclid=IwAR2RijlSi_IvsEq1drSZuMg9MemLVKRUX2ksSs6_Y8jGzu5Bgt6rG0guW3w

https://www.facebook.com/komety/