SWELL/TRZASKA DUO NA KONCERCIE WE WROCŁAWIU
Dodane przez muzol dnia 09.10.2019
Przypominamy, że już jutro (10 października), we wrocławskim klubie Firlej, zagra duet Swell/Trzaska. Mikołaj Trzaska, saksofonista, klarnecista basowy oraz Steve Swell, puzonista i kompozytor. Obaj są muzykami poszukującymi w przestrzeni dźwiękowej podobnych zjawisk i inspiracji.

Treść rozszerzona
Przypominamy, że już jutro (10 października), we wrocławskim klubie Firlej, zagra duet Swell/Trzaska. Mikołaj Trzaska, saksofonista, klarnecista basowy oraz Steve Swell, puzonista i kompozytor. Obaj są muzykami poszukującymi w przestrzeni dźwiękowej podobnych zjawisk i inspiracji.

Spotkali się po raz pierwszy w 2007 roku w Krakowie, jako uczestnicy międzynarodowego projektu Resonance Ensemble Kena Vandermarka, po za tym są członkami Carliot – It’s Never Too Late Orchestra Per-Ake Holmlandera i Kwartetu Inner Ear. Od tego czasu Trzaska i Swell występują jako duet, wzajemnie inspirując się i wymieniając pomysłami. Tych światowej klasy improwizatorów cechuje pasja i muzyczna inteligencja, które stanowią platformę dla ich magicznych kompozycji. Mają za sobą ogromne doświadczenie, w 2010 podróżowali po Stanach Zjednoczonych koncertując w duecie i prowadząc warsztaty na Amerykańskich uczelniach muzycznych z zakresu improwizacji. Współpracowali z takimi muzykami jak Dave Rempis, Frank Rosaly, Jason Adasiewicz, Jeb Bishop i Paul Smoker.

Steve Swell, jeden z najwybitniejszych puzonistów współczesnego jazzu, wyrósł w nowojorskiej scenie jazzowej, od 1975 roku. Brał udział w tournee i nagraniach z artystami mainstreamu, takimi jak Lionel Hampton i Buddy Rich oraz awangardzistami jazzu m.in. z Anthonym Braxtonem, Billem Dixonem, Cecilem Taylorem i Williamem Parkerem. Oprócz klasycznych składów z saksofonami i sekcją rytmiczną, Swell często koncertuje w zestawieniu dwu puzonów, czy np. z wiolonczelą, niekiedy tez w zespołach pozbawionych sekcji rytmicznych.

Od wielu lat jest liderem własnych grup, które nagrywają dla tak znaczących wydawnictw, jak Cadence, CIMP, czy Clean Feed. Jego reputacja i styl pracy utrzymują go przez ostatnie 20 lat w czołówce gwiazd muzyki improwizowanej. Zdobył nagrodę Puzonisty Roku 2008 nadaną przez Jazz Journalists Association oraz został wybrany Puzonistą Roku 2008 i 2009 przez argentyński magazyn „El Intruso”. Ma na swoim koncie 25 płyt i współudział w nagraniu 90 albumów innych artystów. Koncertuje i prowadzi warsztaty na całym świecie.

https://www.steveswell.com/

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej, w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz leaderem Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem.

Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, Riverloam Trio, członkiem m.in., Vandermak Resonance Ensamble czy Shofar – wykonujacego muzykę żydowską, Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Markiem Sandersem, Johnem Tchikai. Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim

http://www.trzaska.art.pl/

SWELL/TRZASKA Duo - Double Sound Shot
10.10.2019 (czwartek)
g. 20:00, bilety: 25/35 pln
dostępne: w biurze oraz na stronie:

http://www.firlej.wroc.pl/

Więcej o wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/502996290486402/

Bilety można kupić w biurze albo na stronie:
http://www.firlej.wroc.pl/

KLUB FIRLEJ
ul. Grabiszyńska 56, 53-504, Wrocław
tel./fax: +48 71 795 66 67
mobile: + 48 695 42 42 29