BARTOSZ SŁATYŃSKI - ''MY'' (2022)
Dodane przez muzol dnia 09.01.2022
Bartosz Słatyński to muzyk, kompozytor, autor tekstów (znany z zespołów Penny Lane i Avalanche). ‘’My’’ to już drugi solowy album w dorobku artysty. Płyta zawiera dziewięć piosenek (w tym osiem zaśpiewanych w duecie).

Treść rozszerzona
Bartosz Słatyński to muzyk, kompozytor, autor tekstów (znany z zespołów Penny Lane i Avalanche). ‘’My’’ to już drugi solowy album w dorobku artysty. Płyta zawiera dziewięć piosenek (w tym osiem zaśpiewanych w duecie).

‘’Pamiętasz’’ to pełna uroku pieśń ze skrzypcami i fortepianem na pierwszym planie. Bartosz śpiewa w duecie z Weroniką Wronką (aktorką i piosenkarką). Tekst autorstwa poety Macieja Płużka mówi o potrzebie piękna, którego próżno szukać we współczesnym, nastawionym na konsumpcję świecie.

Wiele ciepła ma w sobie utwór ‘’Zatańczmy’’ (ponownie zaśpiewany z Weroniką). Piosenka zawiera także deklamacje, które doskonale budują intymny klimat całości. Bardzo podoba mi się warstwa muzyczna z baśniową grą gitar oraz instrumentów klawiszowych.

‘’Hałas’’ to piękna ballada z natchnionym śpiewem Bartosza oraz Mai Lepianki (także autorki tekstu). Liryczny charakter tej kompozycji uwypuklają skrzypce.

W pół akustycznym ‘’Nie zasnę’’ mamy aż trzech wokalistów (Bartosza, Sławka Krzanowskiego i Maję Lepiankę), których głosy świetnie się ze sobą zgrywają.

Warto zwrócić uwagę na wspaniały ‘’Chodź do mnie’’, w którym Bartosz śpiewa ze swoją córką – Julianną. Prawdziwa perełka muzyczna. Bardziej popowy charakter mają utwory ‘’10 do millenium’’ (z przestrzennymi brzmieniami syntezatorów) oraz niezwykle przebojowy ‘’Światłość twego ciała.’’
‘’Ona dobrze wie’’ to poruszająca pieśń (zaśpiewana w duecie z Mają Lepianką) o lęku przed nieznanym oraz depresją:

‘’Ona dobrze wie, czego boję się
I najlepiej zna ten stan
Ona cieszy się, gdy jest mi źle
Przyjdzie, kiedy będę sam.’’

Zbudowana na dźwiękach fortepianu ‘’Pozwól mi być kim chcę’’ to liryczna piosenka o wielkiej potrzebie bycia sobą i przezwyciężaniu własnej słabości oraz strachu. W utworze pojawia się liryczne solo trąbki.

Płyty słuchałem z dużą przyjemnością. To naprawdę dobre piosenki, świetnie zaaranżowane i wykonane. Atutem są ‘’drugie głosy’’ dzięki którym zarówno teksty jak i muzyka zyskują na sille wyrazu. Warto posłuchać.