RESORAKI - ''SUPLEMENTY'' (2022)
Dodane przez muzol dnia 10.06.2022
Resoraki to wrocławski zespół rockowy, który gra i tworzy z wielkiej pasji do muzyki. Po dwóch latach od wydania ‘’Widoków’’ przyszedł czas na ‘’Suplementy.’’ Płyta zawiera siedem piosenek (plus ‘’Prolog’’ i ‘’Epilog’’).

Treść rozszerzona
Resoraki to wrocławski zespół rockowy, który gra i tworzy z wielkiej pasji do muzyki. Po dwóch latach od wydania ‘’Widoków’’ przyszedł czas na ‘’Suplementy.’’ Płyta zawiera siedem piosenek (plus ‘’Prolog’’ i ‘’Epilog’’).

Nowy album jest bardziej gitarowy i mniej na nim elektroniki, a więcej fortepianowych brzmień. Zaczyna się od bardzo nastrojowego ‘’Prologu’’ z gitarą i instrumentami klawiszowymi w rolach głównych. Zaraz potem ‘’Mucha’’, z dowcipnym tekstem:

‘’Miałem być aniołem
Miałem mieć skrzydła dwa
Aureolę nad czołem
Ale zostałem muchą
Niby mam skrzydła, lecz zasięg nie ten sam.’’


Podoba mi się także fragment tekstu, w którym padają pytania: ‘’A co jeżeli ziemia to czyściec jest. I to wszystko wokół nas jeden wielki test?’’ Takie bardzo ciekawe, filozoficzne przemyślenia.
Wspaniale słucha się spokojnego i melancholijnego ‘’To wystarczy.’’

Charakterystyczny dźwięczny głos Jędrzeja świetnie się komponuje z muzyką. Warto zwrócić uwagę na fajnie rozpędzający się, w większej części akustyczny ‘’Kompleks maratończyka’’, który jest refleksją na temat życia pojmowanego jako tytułowy maraton:

‘’Wiem, nie wygram tego maratonu
Lecz czy to znaczy, że mam przestać biec?’’


‘’Uratować świat’’ ujmuje swą lekkością i pogodnym nastrojem (tu także dominują brzmienia akustyczne). Utwór w sam raz na wiosnę lub lato. Refleksyjny ‘’Dla Ciebie’’ zawiera ważne i bardzo pozytywne przesłanie: ‘’Dobrze, że jesteś ze mną tu.’’ Możemy się także delektować melodyjną gitarową solówką.

‘’Pusty człowiek’’ muzycznie kojarzy mi się trochę z dokonaniami Lady Pank (charakterystyczne brzmienie gitary). W tekście zawarte są przemyślenia nad ‘’pustym człowiekiem’’, który jedynie otacza się nowinkami technicznymi’’:

‘’Sprawdza co chwilę jak małpa ten magiczny włącznik,
który oddala złe widmo zmartwień i trudnych zmian
Cyfrowy baton zamula myśli i w głowie mąci
Blokuje głos, który krzyczy w nim, że coś jest nie tak
To właśnie jest pusty człowiek
Czy chciałbyś być jak on?’’


Wyjątkowym utworem jest ‘’Jednorożec’’ – frapująca historia pewnej kobiety i tytułowego jednorożca. Zwrotki zawierają deklamację (tajemniczy głos snuje swą opowieść), a refreny to śpiewająca zachęta do tańca:

‘’Tańcz jakby nikt nie widział
Tak, aby cały świat zazdrościł ci.’’


Muzycznie to trzymająca w napięciu kompozycja, zbudowana na basowym motywie. W finale czeka nas wspaniałe i ekspresyjne solo gitary.

Zamykający całość instrumentalny ‘’Epilog’’, podobnie jak ‘’Prolog’’ bazuje na ciepłych brzmieniach fortepianu i gitary. Idealne zwieńczenie płyty.

Po raz kolejny Resorakom udała się trudna sztuka nagrania pięknego albumu, z finezyjną muzyką i mądrymi, życiowymi tekstami. Szkoda tylko, że ‘’Supelmenty’’ są tak krótkie. Ale dzięki temu mam chęć, aby ponownie posłuchać tej płyty. Rzecz godna polecenia wszystkim fanom szeroko pojętego rocka.