MUNDINOVA - PREMIERA NOWEGO SINGLA
Dodane przez muzol dnia 20.06.2022
Mundinova przedstawia singiel ''Essence'', który zapowiada drugi album - ''Fantom.'' Utwór to poetycka opowieść o wędrówce przez czas. Impresjonistyczna, senna estetyka, osadzona w abstrakcyjnej czasoprzestrzeni, przywołuje wspomnienia ulotnych chwil i momenty olśnień w podróży przez życie.

Treść rozszerzona
Mundinova przedstawia singiel ''Essence'', który zapowiada drugi album - ''Fantom.'' Utwór to poetycka opowieść o wędrówce przez czas. Impresjonistyczna, senna estetyka, osadzona w abstrakcyjnej czasoprzestrzeni, przywołuje wspomnienia ulotnych chwil i momenty olśnień w podróży przez życie.

Członkowie Mundinova sięgają do pytań rodem z XVII wiecznej twórczości Calderona La Barki, wciąż aktualnych i nieodgadnionych: Czym jest istnienie? Jawą we śnie? Snem na jawie? Essence – Istota, nabiera w tym kontekście znaczenia metafizycznego. To także utwór o miłości, spotkaniach, a także poszukiwaniu siebie w drugim człowieku.

Kompozycja utworu jest prosta, zespół tym razem postawił na brzmienia, w ciekawy, nieoczywisty sposób kształtując muzyczny koloryt oraz przebieg napięcia. Partie gitary zestawione są z ornamentowym brzmieniem cymbałów wileńskich, a energetyczna gra sekcji rytmicznej, z ciepłym i hipnotyzującym głosem wokalistki.

Ostinatowość niektórych struktur melodycznych, arpeggia, a także pulsujący groove, stanowią bazę pod przestrzenne partie solowe gitary elektrycznej. Tak uzyskane oryginalne brzmienie zespołu, w połączeniu ze słyszalnymi wpływami jazz-rocka, trip-hopu, czy muzyki world, silnie umiejscawia singiel w nurcie muzyki alternatywnej. Essence ma swój niepowtarzalny, wyraźny charakter i język muzyczny.

Autorami muzyki są członkowie zespołu Mundinova, w którego skład wchodzą: aktorka i wokalistka ‒ Dorota Kołodziej, kontrabasistka i gitarzystka basowa ‒ Marzena Cybulka oraz gitarzysta ‒ Michał Wilczyński. Autorkami słów do „Essence” są Dorota Kołodziej oraz Aleksandra Szypowska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni muzycy: na perkusji zagrał Marcin Rak (znany z takich zespołów jak EABS, BŁOTO), a na cymbałach wileńskich Michał Żak (Prusinowski, Tęgie Chłopy, Lautari). Całość zarejestrowana została w Monochrom Studio. Do singla powstał teledysk w reż. Barbary Napory, dostępny na kanale YT zespołu. Autorką okładki jest Ewa Kutylak.

Na album „Fantom” składać będą się migawki wspomnień, tęsknot i doświadczeń, jakie pozostawił w wrażliwości i pamięci muzyków czas ostatnich dwóch lat. Jak mówią członkowie Mundinova, był to czas trwania, niepokoju, wnikliwych obserwacji, w którym okazało się, że "tu i teraz" waży więcej i znaczy więcej.

Zalążkiem do powstania kompozycji był motyw kilku kołysanek, napisanych na potrzebę filmu fabularnego w reż. Barbary Napory. Pomysł ewoluował, kierując twórczość Mundinova w zupełnie nieznane rewiry, przynosząc niespodziewane efekty do tego stopnia, że pierwotne "kołysanki" stały się manifestami, lustrem zmiennych czasów, w jakich przypadło żyć i tworzyć. „Fantom” to przemyślana brzmieniowo, choć niedopowiedziana opowieść o ulotności emocji, chwil, przebłysków świadomości. Wyraża też niepokój o kondycję świata, zachęca do refleksji nad wolnością w życiu i w sztuce, zadaje pytania o iluzje i wyobrażenia, jakimi karmimy się w otaczającej nas rzeczywistości. Każdy z nas nosi w sobie jakiś „fantom”. Wydawcą albumu jest niezależna wytwórnia Mundi Art.

Więcej o zespole:

https://mundinova.pl/o-zespole/