facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Richard Wright (1943-2008)
15 września w wieku 65 lat odszedł na zawsze Richard Wright. Jego charakterystyczny styl gry na instrumentach klawiszowych był zawsze ważnym elementem składającym się na niepowtarzalne brzmienie Pink Floyd. Obok Nicka Masona i Rogera Watersa był jednym z współtwórców zespołu.

Richard William Wright urodził się 28 lipca 1943 roku w Londynie jako jedyny syn Bridie i Cedrica Wrightów. Wybrał studia architektoniczne w Regent School Polytechnic, ale po kilku latach przerwał je. Chciał się uczyć w klasie fortepianu London Collage OF Music,ale szybko zniechęcił się do tego pomysłu.Miał wrodzony talent muzyczny i sam opanował najpierw podstawy gry na gitarze, a później także na fortepianie i innych instrumentach klawiszowych oraz saksofonie i wiolonczeli. Jego wielką pasją był jazz,a jako swoje największe przeżycie wymienił w jednym z wywiadów udział w koncercie Duke' a Ellingtona w 1962 roku.
Cenił także muzykę elektroniczną twórców z kręgu Karlheinza Stockhausena,

W 1967 roku ukazał się debiut Pink Floyd - ,,The Piper at the gates of the dawn'' - bardzo ważna pozycja z kręgu rocka psychodelicznego. Wówczas ma baśniowe i niepowtarzalne brzmienie grupy miała wpływ właśnie gra Ricka Wrighta.

Jego pierwsze autorskie kompozycje (,,Remember a day'' i ,,See - Saw'') trafiły już na drugą płytę Pink Floyd - ,,A saucerful of secrets''(1968).
Są to utwory o bogatej i rozlewnej melodyce zdradzające niekiedy wpływy muzyki romantyzmu. Na eksperymentalnym albumie ,,Ummagumma'' (1969) przedstawił czteroczęściową kompozycję ,,Sysyphus'' utrzymaną w psychodelicznym klimacie.

Jego dziełem są także opublikowane na singlach utwory ,,It would be so nice'', ,,Paintbox'' oraz ,,,Summer 68'' znajdujący się na płycie ,,Atom heart mother''.
Charakterystyczne, pojedyncze dźwięki fortepianu w ,,Echoes'' stały się prawdziwą ozdobą tej wielowątkowej suity pochodzącej z albumu ,,Meddle'' (1971). Wright skomponował także ,,Stay'' i ,,Burning bridges'' z ,,Obscured by clouds''(1972).

Jego pierwszym najwspanialszym dziełem, był podniosły utwór ,,The Great gig in the sky'' z ekspresyjną wokalizą Clare Torry. Kompozycja ta trafiła na jeden z najważniejszych albumów w historii muzyki popularnej - ,,The Dark Side Of The Monn''(1973). Rick Wright miał także swój udział w utworach ,,Time'' , melancholijnym ,,Us and them'' i instrumentalnym ,,Any colour you like?'' z tej samej płyty.

Na kolejnej płycie ,,Wish you were here'' (1975) także możemy usłyszeć dużo baśniowej i natchnionej gry Ricka Wrighta. Przestrzenne i ciepłe brzmienie całej płyty to w dużej mierze jego zasługa. Artysta miał mniej do powiedzenia na kolejnych albumach grupy choć na wydanym w 1977 roku ,,The Animals'' słychać jeszcze dużo finezyjnej gry instrumentów klawiszowych..

W 1978 roku wydał pierwszy solowy album - ,,Wet dream''.
Zawarta na nim muzyka, utrzymana w melancholijnym i sentymentalnym klimacie, mogła przepaść do gustu fanom Pink Floyd. Dominowały w tym zbiorze kompozycje instrumentalne jak otwierający płytę ,,Mediterranean C'' czy też ,,Waves'' i przejmujący ,,Cat cruise''.W tekście ,,Pink' s song'' artysta zawarł swoje wątpliwości co do dalszego rozwoju macierzystej grupy.

Rick Wright został usunięty z Pink Floyd przez Rogera Watersa (dopełnił jeszcze zobowiązań koncertowych na trasie promującej spektakl The Wall).

Powrócił do zreformowanego w drugiej połowie lat 80-tych Pink Floyd i uczestniczył w nagraniu płyty ,,A momentary lapse of reason'' (1987) i w trasie koncertowej promującej to wydawnictwo.
Po długiej przerwie zespół powrócił w 1994 roku płytą ,,The Division Bell''.Brzmieniowo była ona powrotem do czasów ,,Wish you were here'' między innymi dzięki grze Ricka Wrighta(był autorem refleksyjnego ,,Wearing the inside out'', i wraz z Gilmourem, instrumentalnego ,,Marooned''). Brał także udział w koncertach promujących nowy materiał - trasa ,,Pulse'' (także w wersji na podwójnym DVD).

W 1996 roku wydał drugi solowy album, nagrany wspólnie z klawiszowcem Anthonym Moorem - ,,Broken China''. Przyniósł on sporą dawkę nowocześnie zaaranżowanej, w większości instrumentalnej muzyki elektronicznej przesyconej atmosferą zwątpienia i pesymizmu (wynikał to z ówczesnych doświadczeń osobistych artysty).

Gościnnie w utworach ,,Reaching gor the rail'' i ,,Breakthrough'' zaśpiewała Sinnead O' Connor. W 2005 roku artysta wystąpił w zreformowanym jednorazowo Pink Floyd na koncercie w ramach Live8.

W ostatnich latach Wright wspierał Davida Gilmoura w jego koncertach: wydane na DVD ,,David Gilmour – In concert''(zawierający wykonanie ,,Breakthrough''), ,,Remember that night''.

W 2006 roku zagrał także na koncercie w Stoczni Gdańskiej, który również został udokumentowany na DVD ,,Live in Gdańsk''.

Odszedł skromny, cichy, bezkonfliktowy muzyk o bogatej muzycznej wyobraźni, który miał ogromny udział w sukcesie i fenomenie Pink Floyd.