facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 10

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

25 i 26 października warszawski Klub Progresja zaprasza festiwal rocka progresywnego Warsaw Prog Days II. W programie m.in. pierwszy po latach występ legendarnej grupy Collage. Warsaw Prog Days II to wydarzenie podkreślające korzenie Progresji. W klubie wystąpiło już wiele gwiazd rocka czy metalu. Nie należy jednak zapominać ,ze Progrsja ma również największą scenę bluesową w Warszawie, przyjmuje muzyków jazzowych i wielu innych.



Progresja rozpoczęła swoja działalność 10 lat temu jako miejsce, gdzie można było usłyszeć głównie rock progresywny. Dziś stanowi wielką i poważną scenę muzyczną, ale to dzięki temu, że wyrosła właśnie na bazie tego gatunku.

„W zeszłym roku po raz pierwszy postanowiliśmy złożyć hołd początkom Progresji – mówi Marek Laskowski, właściciel Klubu – Warsaw Prog Days to nie tylko dwudniowy festiwal rocka progresywnego, to także kawałek naszej historii. Dla mnie prywatnie to wielka przyjemność cofnąć się w czasie i prześledzić to co zmieniło się w Progresji w ciągu tych lat. Rock progresywny to gatunek, który ukształtował to miejsce i pośrednio sprawił, że Progresja jest jedną z najpoważniejszych scen muzycznych w Polsce.”

Druga edycja Warsaw Prog Days będzie opływała muzyczne dźwięki z Wielkiej Brytanii z Polski. Zagrają: Galahad, Lilith i Collage, który powraca po 10 latach przerwy i pierwszy swój koncert zagra właśnie w Progresji.

Dzień I

Galahad - powstał w 1985 roku. Przez długie lata odgrywa ona kluczowe znaczenie na progresywnym rynku muzycznym. Charakterystycznym rysem twórczości zespołu jest różnorodność wprowadzanych nastrojów oraz silny wokal, górujący nad partiami instrumentalnymi. W warstwie lirycznej stałym elementem są wątki zaczerpnięte z średniowiecza ewoluujące w kierunku nowych horyzontów progresywnego rocka. Muzyka szczególnie bliska fanom zespołów IQ, Pallas, czy Marillion.

Jednym z najchętniej słuchanych albumów jest “Following Ghosts” ze względu na niezwykle melodyjną, wręcz marzycielską linię melodyczną. Każdy wrażliwy odbiorca znajdzie w niej swoistą głębię, tę samą, która znamionuje też “Year Zero”. Płyta ta powinna zadowolić wszystkich, poważnych kolekcjonerów progresywnego rocka. W 2007 ukazał się znakomity album studyjny “Empires Never Last”, a w 2012 roku dwie kolejne fantastyczne płyty studyjne “Battle Scars” i “Beyond The Realms Of Euphoria”.

Lilith należy do ścisłej czołówki polskich zespołów prog-gotyckich. Formacja powstała na początku 1998 roku w Poznaniu. Dorobkiem ponad 13 lat istnienia zespołu jest pięć albumów o szerokim spektrum muzycznym: od elektronicznych ilustracji po ciężkie gitarowe riffy. Z czasem muzyka Lilith nabiera coraz bardziej progresywnego charakteru. Ostatnią płytą zespołu jest wydany w 2007 roku nakładem firmy Oskar album “Underworld”. Aktualnie zespół pracuje nad kolejnym krążkiem roboczo zatytułowanym “Alter Ego”.

Dzień II

Collage – polski zespół rockowy, czołowy przedstawiciel współczesnego rocka progresywnego w Polsce, założony w Warszawie w latach 1984-85 przez gitarzystę Mirosława Gila i perkusistę Wojciecha Szadkowskiego. Pierwszy album zespołu pt. ''Baśnie'' ukazał się pod koniec 1990. Baśnie zawierające muzykę utrzymaną w stylu neoprogresywnym, o klimacie uznawanym za zbliżony do wczesnego Genesis zyskał bardzo dobre recenzje. W 1992 nastąpiła kolejna zmiana w składzie - wokalistą został Robert Amirian. Zespół z Amirianem w składzie nagrał płytę ''Nine Songs of John Lennon'' z własnymi aranżacjami wybranych utworów Johna Lennona. W 1994 dla holenderskiej wytwórni SI Music nagrano album pt. ''Moonshine''. W 1995 r. album ten dzięki firmie Roadrunner Records trafił na rynki całego świata, w tym do Japonii i Korei, gdzie również w niedługim czasie wznowiono Nine Songs of John Lennon, a pozostałe albumy znalazły się w dystrybucji japońskiej firmy Marquee.

Płyta ''Moonshine'' odniosła ogromny sukces artystyczny i do dnia dzisiejszego uważana jest za jedną z najważniejszych płyt lat 90. tego gatunku. Według czytelników pisma Tylko Rock znalazła się na 6. miejscu najlepszych płyt rockowych w Polsce, a według tego samego pisma w podsumowaniu dekady 1991-2001 uznana została za jedną z pięciu najlepszych płyt polskich roku 1995.

W latach 1994-1995 zespół dwukrotnie towarzyszył Fishowi podczas koncertów w Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu i Warszawie. W 1995 r. ukazała się płyta Changes, a pod koniec tego samego roku ostatnia jak dotąd płyta zespołu Safe. Collage wielokrotnie koncertował za granicą, między innymi w Związku Radzieckim, w Szwecji, Niemczech i Holandii.

W 1996 roku zawiesił działalność, a muzycy w tym czasie współpracowali z innymi wykonawcami, między innymi z Anitą Lipnicką, a także ukazały się płyty solowe członków zespołu. Jesienią 2002 r. Collage wznowił na krótko działalność na jeden koncert pamięci Tomka Beksińskiego. W 2003 roku zespół definitywnie zakończył działalność. W roku 2004 ukazał się koncertowy DVD pt. Living In The Moonlight. Po rozpadzie Collage muzycy zespołu utworzyli dwie nowe grupy: Believe (Gil, Różycki, Zawadzki) i Satellite (Szadkowski, Amirian, Palczewski). W 2013 roku zespół reaktywował się po 10 latach przerwy z nowym wokalistą Karolem Wróblewskim. Pierwszy koncert zespołu odbędzie się 26 października 2013 roku, w Warszawie w Klubie Progresja.

Bilety do nabycia w siedzibie Klubu Progresja i sieci eventim. Cena: 50 zł w przedsprzedaży i 60 zł w dniu koncertu, dwudniowy karnet 80 zł


http://progresja.com/

https://www.facebook.com/pages/Klub-Progresja/142450042462794?ref=ts
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?