Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.
|
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
|
|
|
MICHAŁ GRZESIEK ''LADY PANK - BIOGRAFIA NIEAUTORYZOWANA'' (2013) |
Nareszcie! Sympatycy i fani Lady Pank doczekali się pierwszej publikacji o swoich idolach. Niewątpliwie pierwszoplanowym bohaterem tej opowieści jest Jan Borysewicz, który decyduje się na stworzenie własnego zespołu i osiągnięcie upragnionego sukcesu. Wtedy też zaczyna się historia Lady Pank – jednej z najbardziej popularnych i uwielbianych przez fanów rockowych formacji.
Autor: Michał Grzesiek
Tytuł: Lady Pank - Biografia nieautoryzowana
Oprawa: Twarda
Format książki: 150 x 235 mm
Ilość stron: 520
ISBN: 978-83-63431-52-5
Wydawncitwo: Bukowy Las.
Intryguje już sam wstęp książki: ''Któregoś dnia przyśniła mi się duża sala koncertowa, pełno ludzi słuchających muzyki i w tym wszystkim – ja na estradzie''.
Kto by pomyślał, że marzenia Jana Borysewicza się tak szybko spełnią? Już jako młody i utalentowany gitarzysta współpracuję między innymi z Budką Suflera oraz Izabellą Trojanowską. Przełom następuje w 1982 roku kiedy formuje się pierwszy, klasyczny skład Lady Pank. Już debiutancka płyta zapewniła kwintetowi status gwiazdy polskiego rockowego boomu lat 80-tych. Należy też wspomnieć o dużej roli nadwornego tekściarza Panków – Andrzeja Mogielnickiego. Bez jego, nie pozbawionych ironii tekstów muzyka zespołu na pewno nie miałaby takiej siły wyrazu. Należy też docenić ogromny wkład pierwszego managera Lady Pank – Wojciecha Kwapisza.
Książka jest napisana bardzo barwnym, pełnym humoru językiem. Autor często przytacza wypowiedzi samych muzyków, osób z otoczenia zespołu, krytyków muzycznych itp. Szczególnie interesująco wypadają opinie fanów, które potwierdzają bezgraniczne uwielbienie dla zespołu. Oczywiście kariera Lady Pank nie jest jedynie usłana różami – nieudane próby podboju Stanów Zjednoczonych, (nie)sławna, wrocławska afera z 1986 roku. Zwłaszcza to drugie zdarzenia bardzo niekorzystnie wpłynęło na reputację grupy, która przez dłuższy okres czasu musiała pauzować. Odbudowanie zaufania fanów i krytyków okazało się niezwykle trudnym zadaniem. Sukces artystyczny płyt ''Tacy sami'' oraz ''Zawsze tam gdzie Ty'' skutecznie zatarł złe wspomnienia sprzed lat.
Ksiażka ta to prawdziwa kopalnia, nieznanych szerzej, faktów z długiej historii zespołu. Czy ktoś wiedział o tym, że podczas zagranicznych wojaży Lady Pank lider formacji często był proszony o dołączenie do takich grup jak Red Hot Chili Peppers? Artyści zagraniczni często doceniali nie tylko gitarowy kunszt Borysewicza, ale też jego ogromną muzykalność. Autor publikacji dokonał pogłebionej analizy wszystkich wydawnictw fonograficznych Lady Pank – także solowych dokonań muzyków. Co istotne, Michał Grzesiek potrafi podejść do twórczości zespołu z należnym dystansem, pokazując zarówno wady jak i zalety poszczególnych nagrań.
Ciekawym pomysłem jest też odwoływanie się, w tytułach rozdziałów, do wersów największych porzebojów grupy. Pod koniec ksiażki autor zamieścił dokładny wykaz literatury źródłowej i wymienił wszystkie osoby, bez których ta publikacja by nie powstała. Poza szczegółową dyskografią Lady Pank możemy też obejrzeć galerię zdjęć z różnych okresów działalności. Szkoda tylko, że tam mało jest fotografii w kolorze....
''Lady Pank – Biografia nieautoryzowana'' to pasjonująca lektura nie tylko dla fanów grupy, ale też wszystkich fanów rocka. Michał Grzesiek wspaniale potrafi oddać atmosferę czasów w których rodziła się legenda zespołu. Książka na pewno pozytywnie zaskoczy nawet tych, którzy myśleli, że wiedzą o Lady Pank wszystko!
Wydawnicwo: Bukowy Las |
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
|
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?
|
|