facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania



Autor: Martin Clarke
Tytuł: Eddie Vedder & Pearl Jam
Wydawnictwo: Anakonda
Oprawa: twarda
Liczba stron: 220.


Pearl Jam to, bez wątpienia, jeden z najważniejszych zespołów rockowych, powstałych w latach 90- tych. O fenomenie tej grupy i jej burzliwej historii postanowił napisać znany kronikarz rockowy – Martin Clarke. Oczywiście centralną postacią tej publikacji jest charyzmatyczny wokalista i siła napędowa Pearl Jam – Eddie Vedder.

Początki działalności artystycznej Eddiego bynajmniej nie były proste – szybko był zmuszony przerwać naukę i zacząć żyć na własny rachunek. Z szarej i depresyjnej rzeczywistości wyrwała go muzyka. Wszystko to za sprawą słynnej rock – opery ''Quadrophenia'' the Who, opowiadającej o losach młodego chłopaka. Eddie czuł się zagubiony i przez dłuższy czas prowadził życie samotnika. Zresztą sam artysta niechętnie mówił o swoim dzieciństwie, tworząc wokół siebie tajemniczą aurę.

Vedder szybko opanował podstawy gry na gitarze i zaczął pisać teksty. Jego talent ujawnił się juz w okresie istnienia efemerycznej grupy Bad Radio. Już wtedy dały znać o sobie jego przywódcze cechy i chęć do angażowania się w akcje charytatywne. Przełom w życiu Veddera nastąpił, gdy przesłał przyszłym kolegom z Pearl Jam kasetę demo na której nagrał ''minioperę'': utwory ''Alive'', ''Once'' i ''Footsteps.'' Stone Gossard wspominał: ''Nie mogłem wyjść ze zdumienia, kiedy po raz pierwszy usłyszałem, co nagrał.''
Tak właśnie narodził się Pearl Jam, który niedługo potem wydał jeden z najważniejszych, płytowych debiutów lat 90- tych – album ''Ten''. Sukces tej płyty zaskoczył samych muzyków, którzy nagle stali się niezwykle popularni.

Zespół niestety często był krytykowany nie tylko przez prasę muzyczną, ale też inne grupy rockowe – z Nirvaną na czele. Kolejny krążek ''Vs'' także odniósł sukces, ale został on okupiony problemami wewnątrz zespołu. Eddie Vedder chciał odciąć się od tego splendoru i skupić na tym co najważniejsze – muzyce. W czasie największej popularności muzyków dotknęly liczne problemy: konfliktowe sytuacje w zespole, nadużywanie alkoholu i narkotyków, frustracje i rozczarowania związane z brakiem prywatności.

Książkę czytałem z wielkim zaciekawieniem, a żywa narracja Clarke'a jest wzbogacana o wypowiedzi członków Pearl Jam, przyjaciół zespołu, prasy muzycznej. Szczególnie wartościowe są szeroko opisywane przykłady zaangażowania zespołu w sprawy społeczne i polityczne. Muzycy dbali też o to, aby dotrzeć ze swoją twórczością do wszystkich fanów. Wyrazem tego była długa i wyczerpująca walka z firmą Ticketmaster, zajmującą się sprzedaża biletów i organizowaniem koncertów. Zespół chciał się rozwijać i wzbogacać swą twórczość o nowe, eksperymentalne elementy. Nie zawsze spotykło się to z uznaniem zarówno ze strony fanów jak i krytyki.

Cała bogata i zawiła historia grupy jest naturalnie zobrazowana także licznymi fotografiami. Szkoda tylko, że na końcu ksiażki brakuje choćby podstawowej dyskografii Pearl Jam, a także wykazu źródeł do kórych sięgał autor. Trochę obniża to wartość merytoryczną tej publikacji. Te niedostatki w pełni jednak rekompensuje barwna, napisana z wielką pasją i kronikarskim zacięciem, biografia jednej z czołowych grup rockowych na świecie.
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?