facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 10

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Niedawno miał swoją premierę album Śląskiej Grupy Bluesowej pt. ''Kolory bluesa.'' Z gitarzystą tego zespołu - Leszkiem Winderem - miałem przyjemność przeprowadzić wywiad. Rozmawialiśmy o płycie, procesie jej tworzenia, zaproszonych na sesję gościach i śląskim bluesie. Zapraszam do lektury.



Kiedy dokładnie rozpoczęła się praca nad płytą Śląskiej Grupy Bluesowej?

Przygotowania do nagrania rozpoczęły się w listopadzie 2013. Nagranie rozpoczęło się w lutym 2014. Płyta nagrana w lutym i marcu 2014 w Jasnowicach koło Istebnej oraz w studio Katofonia Workshop w Katowicach. Miks i mastering zrealizowano w miesiącach kwiecień - czerwiec 2014.

Jak wyglądał sam proces tworzenia piosenek?

Pomysły utworów były indywidualne ale rozwinięte i opracowane zespołowo. W nagraniu przyjąłem rolę producenta  z głosem decydującym w sprawach muzyki, programu, nagrania itd… Oczywiście wszyscy współdecydowali a całość nagrania przebiegała bardzo zgodnie.

Czym, Pana zdaniem, charakteryzuje się ''śląski blues''?

Obecnie w polsce jest wiele mocnych środowisk bluesowych. Śląsk emanuje siłą muzycznych dokonań lat 70. W jednym, w rzeczywistości małym środowisku muzyków, powstało tyle mocnych zespołów i indywidualności wywodzących swoją muzykę z bluesa lub okolic bluesa. Józef Skrzek i SBB, Krzak, Irek Dudek i Irian, Apokolipsa, Roman Wojciechowski i Twarze, Hokus, Kwadrat, Rysiek Riedel i Dzem i wiele jeszcze innych. Śląski blues faktycznie jest specyficzny. Jeżeli chodzi o Śląską Grupę Bluesową to sądzę że cieszymy się sporym szacunkiem i sympatią osób interesujących się tym gatunkiem. Graliśmy praktycznie na prawie wszystkich festiwalach a ponieważ cały czas powstają nowe więc jeszcze trochę przed nami. Sporo gramy ale specjalnie nie zabiegamy o koncerty i udział w festiwalach.

Na płycie występuje wielu gości. Co zadecydowało tym , że akurat dani muzycy wzięli udział w sesji nagraniowej?

Nie zamierzałem nagrywać płyty z gośćmi. Początkowo miała to być płyta samego zespołu. Udział innych muzyków wynikał naturalnie i rozwijał się w trakcie nagrania.  Zaproszeni to nasi bliscy przyjaciele. Nikt nie odmówił i wszyscy zagrali nie stawiając żadnych warunków. Lista jest imponująca za względu na dorobek i nieprzeciętny talent tych muzyków / Karolina Cygonek, Bronisław Duży, Jan Gałach, Krzysztof Głuch, Anna Kawalec, Michał Kielak, Adam Kulisz, Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk, Sebastian Riedel oraz Kapela Góralska „Sarpacka” : Karolina Kupczyk, Euzebiusz Jasiński, Rafał Mikołajek, Konrad Suszka.

Najbardziej byłem zaskoczony piosenką ''Sztyl od kilofa''  z repertuaru KSU. Czemu akurat ten numer znalazł się na albumie?

Siczka lider KSU jest naszym przyjacielem. Podczas naszych pobytów w Bieszczadach często się spotykamy. Utwór "Sztyl od kilofa" pasuje tekstowo do śląskiego klimatu naszego zespołu i dobrze się wpasował w całość naszej nowej płyty "Kolory Bluesa"

Bardzo podoba mi się też utwór ''Ostatni blues'' z udziałem góralskiej kapeli. Skąd pomysł ,aby połączyć bluesa z góralskim folklorem?

Gospodarz domu w Jasnowicach w którym realizowaliśmy pierwszą część nagrań pewnego wieczoru zaprosił do nas miejscowy zespół z Istebnej. Pięknie nam zagrali swoją muzykę a potem wynikło spontaniczne, niezwykle ciekawe muzycznie, jam session. To skłoniło mnie do zaproszenia ich do nagrania.

Co Pana skłoniło do założenia w 2002 roku Śląskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców SAT? Jaka są główne cele tej organizacji?

Brakowało nam formalnej reprezentacji. Stowarzyszenie skutecznie działa na rzecz wspierania i inicjowania działań artystycznych i twórczych.

Czym jest dla Pana muzyka (nie chodzi mi tylko o bluesa)?

Jestem zdecydowanie zwolennikiem muzyki instrumentalnej. Muzyka to piękna forma przekazu myśli i uczuć ponad językami, zwyczajami itd... Gram już ponad 44 lata i jestem bardzo szczęśliwy że mogę przeżywać życie jako muzyk.

Plany Śląskiej Grupy Bluesowej na przyszłość. Czy będą jeszcze jakieś koncerty Sląskiej Grupy Bluesowej - np. we Wrocławiu?

Dużo koncertujemy… Jesteśmy zdecydowanie zespołem koncertowym  związanym z żywą nieograniczoną muzyką. Nasza muzyka rozwija się spontanicznie i powstaje podczas koncertów. Taki też jest prawdziwy blues. To klimat, rytm, specyficzna harmonia i improwizacja. W końcu blues to gatunek  z którego wyszedł jazz i wiele innych form muzycznych. Specjalnie nie zabiegamy o koncerty raczej gramy tam gdzie nas zapraszają więc czekamy na Wrocław.

Dziękuję za rozmowę!

https://www.facebook.com/SGBsilesia/info?tab=page_info
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?