Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.
Naucz się:
Aktualnie online
Gości online: 11
Użytkowników online: 0
Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
60 urodziny ZBIGNIWA HOŁDYSA
19 grudnia, 1951 roku w Lublinie urodził się ZBIGNIEW HOŁDYS - wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista, poeta, dziennikarz, grafik oraz scenarzysta filmowy. Lider, kompozytor i gitarzysta grupy muzycznej Perfect, której był współzałożycielem i liderem.
Muzyk swoją działalność artystyczną rozpoczął w wieku 16 lat w hippisowskiej grupie "Kwiaty Warszawy". Niedługo potem, jako niespełna 19-latek, został członkiem zespołu "Maryla Rodowicz i Jej Gitarzyści".
W kolejnych latach Hołdys zajmował się tworzeniem własnych projektów (zespół Dzikie Dziecko, nagrania solowe) i pracą na rzecz innych artystów (Andrzej i Eliza, 2 plus 1, Anna Jantar).
W drugiej połowie lat 70-tych wyemigrował do USA gdzie grywał głownie w klubach polonijnych.W 1977 roku skomponował swój pierwszy znany przebój ,,Co się stało z Magdą K.?''.
Po powrocie ze Stanów Hołdys sformułował zespół Perfect- wcześniej występujący pod nazwą Perfect Super Show and Disco Band(w składzie tej grypy śpiewała bardzo popularna dziś w USA Basia Trzetrzelewska).
Bardziej rockowy Perfect narodził się na początku lat 80-tych - Hołdys i towarzyszący mu muzycy(między innymi już z Grzegorzem Markowskim) odniósł wówczas oszałamiający sukces.
Na koncerty waliły tłumy a dwie studyjne płyty ,,Perfect'' oraz ,,UNU'' biły rekordy sprzedaży.
Zbigniew Hołdys okazał się bardzo stylowym kompozytorem co zaowocowało taki przebojami jak: ,,Lokomotywa z ogłoszenia''
,, Chcemy być sobą'', ,,Niewiele Ci mogę dać'' ,, Bażancie życie'', ,,Ale wkoło jest wesoło'', ,,Nie płacz Ewka'' ,,Objazdowe nieme kino'', ,,Czytanka dla Janka'', ,,Pepe wróć'' i niezwykle popularną ,,AUTOBIOGRAFIĘ'' - prawdziwy hymn pokolenia lat 80-tych(co ciekawe tekst w dużym stopniu opisywał osobiste przeżycia Hołdysa).
W 1983 roku Hołdys rozwiązał Perfect,by potem reaktywować go w połowie lat 80-tych co zostało utrwalone jedynie na 3 płytowym koncercie ,,Live 1987'' (zapis ogromnego koncertu zespołu na nieistniejącym już Stadionie Dziesięciolecia).
Po tym wielki wydarzeniu lider Perfectu ostatecznie zrezygnował z przewodzenia zespołowi,ale pozostali muzycy postanowili kontynuować działalność - pierwszy tego owocem była płyta ,,Jestem'' dorównująca klasycznym albumom z lat 80-tych.
Zbigniew Hołdys w wywiadzie z 2006 roku powiedział, że odejście spowodowane było zmęczeniem popularnością, intensywnym koncertowaniem, za które honorarium wynosiło mniej niż 3 bilety na dany koncert,. Lider maił także problemy z milicją i służbami SB za odważne teksty i liczne wypowiedzi kwestionujące ustrój komunistyczny w Polsce.
W 1983 Zbigniew Hołdys poprowadził sesję nagraniową I Ching – jego kompozycje (z jego udziałem i pod jego kierunkiem) wykonali słynni muzycy z zespołów Maanam, TSA, Krzak, Osjan, Breakout i Martyna Jakubowicz.
Niedługo potem Zbigniew wraz z Wojciechem Waglewskim, Andrzejem Nowickim i Wojciechem Morawskim założył grupę Morawski Waglewski Nowicki Hołdys (1984/1985) - projekt wydał tylko jedną płytę ,,Swinie'' (1985) i zagrał kilka koncertów.
Na tej ciekawej płycie dominowały brudne,zgrzytliwe brzmienia gitar i ponure teksty o nieco depresyjnym charakterze śpiewane w emocjonalny sposób przez zarówno samego Hołdysa jak i Waglewskiego.
W czasie poprzedzającym pierwsze wolne wybory w 1989 Zbigniew Hołdys został szefem kampanii wyborczej warszawskiej "Solidarności". Niespodziewanie w 2000 roku artysta dał jeden koncert po 18 latach milczenia na polskiej scenie - w Sali Kongresowej.Występ ten w całości Hołdys dedykował swojemu synowi ,Tytusowi.
W tym samym roku Zbigniew wydał też pierwszy album solowy zatytułowany ,,Hołdys.com''z nowym.premierowym materiałem.
Artysta otworzył także w Warszawie swój sklep z gitarami,który niestety po wielu latach funkcjonowania musiał zostać zamknięty.Hołdys był także jednym z gości na jubileuszowym koncercie Lady Pank - zaśpiewał ,,Małą wojnę''.
W 2002 muzyk wystąpił na festiwalu w Opolu z piosenką ,,Stalker''. W 2007, w 63. rocznicę Powstania warszawskiego, Hołdys nagrał piosenkę pt. ,,Pocałunek'' do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Artysta także bardzo aktywnie prowadził od dawna pozamuzyczną działalność: w latach 1988-1989 Zbigniew Hołdys był redaktorem naczelnym pisma Non-Stop.Od 1990 roku jest korespondentem polonijnych stacji radiowych w USA. W latach 2002–2004 program telewizyjny "Hołdys Guru" (najpierw MTV, potem TVP2). Pisał także felietony dla portalu Interia.
Hołdys jest autorem wielu sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Przetłumaczona przez niego sztuka "Pif paf, jesteś trup!" (autorstwa Williama Mastrosimone) została nawet wystawiona m.in. w Teatrze Studio i na deskach Collegium Nobilium w Akademii Teatralnej.
Muzyk w latach 2004 -2007 był wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej.Stworzył on także Akademię Sztuk Przepięknych, unikalny program edukacyjny, prezentowany na Przystanku Woodstock, organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka.
Artysta prowadzi także działalność charytatywną - jest m.in. założycielem fundacji Dzieci Ulicy. Prowadził koncerty poświęcone pamięci Marka Kotańskiego, tzw. "Dzień Kotana". Z grupą narkomanów i bezdomnych nagrał utwór ,,Pomóż mi'', będący hymnem koncertu.
Hołdys bardzo często wypowiada się także na tematy społeczne i polityczne - gościł już nieraz w rozmaitych dyskusjach na antenie TVP.Jego poglądy na różne sprawy są często odważne i nieraz też kontrowersyjne.