facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania



Autor: Chris Salewicz
Tytuł oryginału: Mick and Keith: Parallel Lines
Tłumaczenie: Piotr Czarnota
Data wydania: 21 października 2015
Format: 150 x 215 mm
Liczba stron: 424 i 8 zdjęcia
ISBN: 978-83-7924-435-5.


Książka Chrisa Salewicza nie jest typową biografią zespołu pełną suchych dat i faktów. Autor podjął ambitne zadanie – sportretować dwóch najważniejszych muzyków w The Rolling Stones – Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Chris poznał ‘’toksycznych braci’’ już we wczesnych latach 70-tych i, z uwagą, śledził koleje ich losów. Przyjaźń dwóch liderów cały czas była wystawiana na różne próby.

Już na samym początku autor wspomina przygotowania do kontrowersyjnego filmu z 1968 roku – ‘’Performers’’ z udziałem Jaggera i Anity Pallenberg (ówczesna dziewczyną Keitha). Szczególnie bulwersowała erotyczna scena z Jaggerem i Pallenberg w rolach głównych – mocno skomplikowało to relacje z Richardsem, a także z Brianem Jonesem (nota bene Keith odbił wcześniej Anitę Brianowi).

Sugestywny język i żywa narracja książki sprawiają, że często czułem się jakbym był naocznym świadkiem opisywanych zdarzeń. Najbardziej wnikliwie i drobiazgowo zostały opisane lata 60-te i 70- te. Z lektury ‘’Mick & Keith’’ dowiadujemy się wielu ciekawych faktów. Czy ktoś wiedział, że Carla Bruni zaistniała w świecie celebrytów dzięki Jaggerowi? Jaka była reakcja królowej Elżbiety na wiadomość o nadaniu Mickowi tytułu szlacheckiego?

Autor wspomina pierwszą wizytę Stnoesów w Polsce. Do legendy przeszły już ostre słowa Jaggera (‘’Spierd…ać stąd!’’) skierowane do partyjnych dygnitarzy, którzy zajęli pierwsze rzędy w Sali Kongresowej. Chris nie unika trudnych tematów – burzliwe życie uczuciowe Micka (z Marienne Faithfull, Bianką Perez, Jerry Hall) i Keitha (z Anitą Pallenberg), długoletnie uzależnienie od narkotyków i alkoholu, kłopoty z wymiarem sprawiedliwości, seksualne ekscesy Jaggera(nie tylko z kobietami).

W miarę upływu czasu relacje pomiędzy Mickiem i Keithem były coraz bardziej napięte. Gdyby nie upór Jaggera prawdopodobnie Stonesi przestali by istnieć już w latach 70-tych. Keith w tym okresie zupełnie zatracił się w heroinowym nałogu. W latach 80-tych ‘’toksyczni bracia’’ cały czas rywalizowali między sobą na polu artystycznym – oboje zaczęli prowadzić własne kariery solowe.

Dwóch liderów różniło wiele rzeczy – pochodzenie, stosunek do sławy, podejście do życia. Mick zawsze lubił brylować w wysokich sferach, co Keith miał mu za złe. Jagger sam pochodził z dobrego domu więc jego bunt przeciwko establishmentowi oraz środowisku arystokratów wydaje się dziś być artystyczną pozą. Jagger również coraz bardziej przejmował kontrolę nad zespołem i finansami. Keith zaczął schodzić na drugi plan….

Szkoda, że Salewicz poświęcił tak mało miejsca na opisanie procesu tworzenia muzyki dla Stonesów przez dwóch liderów. Dowiadujemy się jedynie, że Keith Richards, w swej autobiografii ‘’Life’’, przypisał jedynie sobie autorstwo wielu utworów.

W ostatnich latach stosunki między Mickiem a Keithem uległy znacznemu ochłodzeniu. Richards stał się cynicznym gwiazdorem rocka, który cały czas podważa wartość nagrań takich zespołów jak, między innymi: Led Zeppelin, Black Sabbath. Nie szczędzi też uszczypliwych uwag pod adresem samego Micka i pozostałych kolegów z zespołu (także w stosunku do zmarłego Briana Jonesa).

Mimo pewnych niedostatków książka Salewicza ma dużą wartość poznawczą i historyczną. Poznamy kulisy działalności najbardziej głośnego i skandalizującego zespołu rock’n’rollowego na świecie. Książka nie tylko dla fanów The Rolling Stones.

Wydawnictwo: SQN
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?