facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 7

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Dobrzy basiści są w cenie, więc warto rozważyć właśnie naukę na tym instrumencie. Można się nieraz spotkać ze stwierdzeniem, że to instrument dla mniej zdolnych gitarzystów. Nic bardziej mylnego, ponieważ tak jak większość instrumentów i gitara basowa ma swoje wymagania.

Trzeba mieć świadomość, że bas pełni niejako podwójną rolę i nie da się określić, że jedna z tych ról jest ważniejsza, a druga mniej ważna, bo obie maja bardzo istotne znaczenie. Jest to instrument, który zarówno pełni rolę instrumentu harmonicznego jak i rytmicznego. Bas i perkusja to podstawa sekcji rytmicznej każdego zespołu. Jeżeli pomiędzy basistą i perkusistą nie znajdzie się wspólna chemia, to cały zespół leży. To oni odpowiadają za tą podstawę i tworzą taki fundament dla całego zespołu. Z drugiej strony basista musi też myśleć harmonicznie, bo każdy nietrafiony dźwięk jest bardzo mocno odczuwalny. Zdecydowanie, każdy przeciętny słuchacz prędzej zauważy błąd basisty niż gitarzysty. Już z tych pierwszych podstawowych zadań, które stoją przed basistą widać, że jest to instrument wymagający.

Dobry basista musi się wykazać pewną kreatywnością i pomysłowością tak, by każdy utwór w jakiś sposób się wyróżniał. Oczywiście są pewne schematy, które się powtarzają i będą się powtarzać w różnych utworach, tego nie da się całkowicie uniknąć, ale tutaj też jest duże pole do wykazania się swoją inicjatywą muzyczną.

Przystępując do ćwiczenie pamiętajcie przede wszystkim o tym, by dobrze nastroić instrument. Do tego bez wątpienia bardzo pomocny będzie Wam stroik lub tuner gitarowy. Dobrze wystrojony instrument to podstawa, bez której nie ma sensu nawet podchodzić do ćwiczenia.

Gitara basowa może posiadać cztery lub pięć strun, choć są też gitary basowe sześciostrunowe, ale te raczej nie są zalecane do rozpoczynania nauki gry. Najcieńszą struną, tą na samym dole jest struna G. Następnie mamy strunę D, kolejne struny to A, E i w przypadku gitar pięciostrunowych na samej górze mamy najgrubszą strunę B. Po dokładnym nastrojeniu naszego basu możemy przystąpić do pierwszych ćwiczeń. Pierwsze ćwiczenie rozpocznijcie od zagrywania na przemian palcem pierwszym (wskazującym, bo kciuka nie liczymy) i drugim (środkowym) najgrubszej struny, tej znajdującej się na samej górze. Starajcie się wykonywać te ćwiczenie w taki sposób, by dynamika zagrywanych dźwięków była identyczna, zaczynając od wolnego tempa do coraz to szybszego. Pamiętajcie, by to ćwiczenie miało jakiś schemat, najlepiej niech będą to np.: równe ósemki w metrum 4/4 znajdujące się w 32 taktach. Najlepiej wszystkie ćwiczenia wykonywać z wykorzystaniem metronomu, co nie tylko pozwoli uniknąć niepotrzebnego chaosu, ale przede wszystkim od początku będziecie wykształcać w sobie zdolność równego trzymania tempa. Następnie to samo ćwiczenie wykonajcie, ale tym razem zaczynając od drugiego palca. Jak ten puls już opanujecie na najgrubszej strunie, to możecie zacząć schodzić sobie w dół i wykonywać je po kolejnych strunach. W miarę oswojenia się z instrumentem, będziecie mogli powoli przechodzić do próby zagrania pierwszych prostych pochodów, które można już budować dosłownie na dwóch – trzech dźwiękach.

Ważne jest by w trakcie nauki gry na basie ćwiczyć palce w różnych konfiguracjach w coraz szybszych tempach. Starajcie się wykonywać dane ćwiczenie z w różnym natężeniu głośności np.: osiem taktów cichutko, następne osiem trochę głośniej, kolejne osiem bardzo głośno i z powrotem do najcichszego. Jest wiele technik, które są wykorzystywane przy grze na tym instrumencie, a taką jedną z
najpowszechniejszych i zarazem najbardziej charakteryzujących ten instrument jest slapping znany pod potoczną nazwą klang. Technika ta polega na zagrywaniu struny kciukiem prawej ręki. W początkowym etapie nauki gry tą techniką nie obejdzie się niestety bez bolącego kciuka.

Bas należy do instrumentów dającym ogromne pole do popisu muzykowi. Jest nieodzownym elementem każdego składu muzycznego, bez względu na styl i gatunek muzyczny. Dobrzy basiści mają ogromne wzięcie, dlatego warto poważnie rozważyć podjęcie nauki na tym instrumencie. Ponieważ jest to jednak trochę większy instrument, mającym przede wszystkim trochę większe odległości pomiędzy progami niż standardowa gitara elektryczna, dobrze jest też mieć trochę większe niż dłonie, ale nie jest to konieczny wymógł, który by dyskwalifikował osoby z mniejszymi dłońmi.

http://ksiegarniamuzyczna.pl/gitara-basowa
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?