facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 7

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Trasa koncertowa „Polish Jazz 1918 - 2018” to projekt, do którego wrocławski Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej” zaprosił najciekawszych polskich muzyków młodego pokolenia, uznanych improwizatorów z Pragi, Bratysławy i Budapesztu oraz promotorów artystycznych spotkań.

Melomani z Czech, Słowacji i Węgier będą mieli szansę poznać niebanalne, nowoczesne interpretacje szlagierów z lat 30 tych w wykonaniu fenomenalnego jazz-bandu Młynarski Masecki Jazz Band, w trans wprowadzi ich wykonujące swoje pieśni IRCHA Clarinet Trio, natomiast Wacław Zimpel zaczaruje minimalistycznymi kompozycjami inspirowanymi muzyką Dalekiego Wschodu i Indii.

Polscy wybitni eksperymentatorzy: Mikołaj Trzaska oraz Wacław Zimpel zagrają wspólne koncerty z uznanymi artystami krajów wyszehradzkich. Podczas cyklu spotkań networkingowych organizatorzy, muzycy, dziennikarze i pasjonaci muzyki przekraczającej granice będą mogli porozmawiać, wymienić doświadczenia i pomysły na współpracę.

Projekt jest kontynuacją długoletniej działalności Firleja promującej najciekawszą polską muzykę za granicą. W latach 2011-2015 w ramach projektów UA/PL Alternative Music Meetings, ART Meeting czy Asymmetry on the Road, Firlej organizował koncerty polskim zespołom w Estonii, Mołdawii oraz Ukrainie. Tym razem trasa pojedzie za południową granicę do Czech, Słowacji i Węgier.

Projekt odwołuje się do wielokulturowej polskiej tradycji, czerpiąc garściami z bogactwa jej różnorodności. W ten sposób celebruje stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Muzyka improwizowana i jazzowa jest tu nośnikiem wielowątkowych treści, które wybuchają licznymi dziełami między wojnami światowymi, znajdując dla siebie niszę w czasie komunizmu, aby po jego upadku ukazać całe swe bogactwo umiejętnie łącząc tradycje ludowe, współczesną muzykę rozrywkową, jazz, klasykę i muzykę świata. Stąd obecność w „Polish Jazz 1918 - 2018” artystów, którzy w sposób wizjonerski podchodzą do tradycji i wybiegają w przyszłość, dając się porwać wodzom fantazji i kreatywności.

Jazz-band Młynarskiego i Maseckiego potrafi w sposób dosłowny odwoływać się do tradycji orkiestr z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego i jednocześnie bawić się konwencją, wprowadzając free- jazzowe, szalone improwizacje. Młodzi artyści obdarzeni są poczuciem humoru, traktują szlagiery lat 30 tych z przymrużeniem oka, mogąc sobie na to pozwolić dzięki wyjątkowej wirtuozerii z jaką używają swoich instrumentów. Jak mówi Marcin Masecki:
„To jest jazz jako muzyka popularna, po prostu granie dla ludzi. My wracamy do etosu jazzu“

Z kolei trio klarnetowe IRCHA prezentuje kompozycje autorskie oraz magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, wywołując wspomnienia i nastrój barwnego, różnorodnego, wręcz magnetycznego świata żydowskich cadyków, cygańskich taborów i wypełnionych kolorami i życiem uliczek jak z opisów Brunona Schulza. Mikołaj Trzaska mówi o pielęgnowaniu pamięci:

„Chciałbym podjąć zerwaną w czasie wojny nić muzyki żydowskiej. Usłyszeć jak brzmi ona współcześnie.”

Wacław Zimpel w projekcie solo łączy ze sobą amerykański minimal music, jazz, muzykę hinduską oraz klasykę wykorzystując do tego klarnety, instrumenty klawiszowe, oraz ludowe instrumenty różnych kultur – laotański khaen, hinduską algozę, flety alikwotowe z Karpat czy trombitę z Ukrainy. Ma w sobie naturę poszukiwacza...

"Kluczowym elementem projektu Polish Jazz 1918 – 2018 jest stworzenie platformy do spotkania ludzi, którzy są twórcami życia kulturalnego w miastach objętych trasą. Wierzę, że muzyka jest językiem uniwersalnym a spotkania najbliższych sąsiadów są nam bardzo potrzebne. Ponieważ po prostu mało się znamy.” - mówi Robert Chmielewski, dyrektor artystyczny projektu.

Program:

11.09.2018, 12:00 Praga: Punctum spotkanie networkingowe

12.09.2018, 20:00 Praga: Jazz Dock Młynarski Masecki Jazz Band | IRCHA Clarinet Trio | Mikołaj Trzaska (PL) & Petr Vrba (CZ)

20.09.2018 12:00 Bratysława: a4 - Priestor súčasnej kultúry spotkanie networkingowe

21.09.2018 Bratysława: a4 - Priestor súčasnej kultúry Młynarski Masecki Jazz Band | Wacław Zimpel solo | Wacław Zimpel (PL) & Tomáš Prištiak (Tante Elze) (SK)

22.09.2018 Budapeszt: Opus Jazz Club Młynarski Masecki Jazz Band

23.09.2018 14:00 Budapeszt: Lumen Kávézó spotkanie networkingowe

23.09.2018 Budapeszt: Lumen Kávézó Wacław Zimpel solo | Wacław Zimpel (PL) & Balazs Pandi (HU)

KLUB FIRLEJ
ul. Grabiszyńska 56, 53-504, Wrocław

http://www.firlej.wroc.pl/

https://www.facebook.com/FirlejODA/?fb_dtsg_ag=AdwejRVU-uB5VY1K6VL4csawbUV9k-c0oKMP6S8BIHnLZQ%3AAdx7L6qRTPqlFV47bHGLGIjjGYZvaeRFRgGr2yF-Q2yCYw
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?