facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Wrocławski "Firlej" po raz kolejny przekracza granice. Tym razem w stolicach Węgier, Słowacji i Czech zrealizuje Festiwal "Sąsiedzi". Promocja polskiej muzyki za granicą jest już stałą działalnością ośrodka. Tym razem naszą reprezentację stanowią: Mikołaj Trzaska, Ola Bilińska, Duo Bastarda oraz grupa Polmuz. "Sąsiedzi" to druga odsłona projektu realizowanego w 2018 roku pod nazwą "Polish Jazz 1918-2018".

Festiwal „Sąsiedzi” wziął się z przyjaźni, artystycznej przygody oraz wspólnej pracy polskich i czeskich muzyków, polskich i węgierskich promotorów muzyki jazzowej oraz polskich i słowackich instytucji niezależnej kultury - mówi Robert Chmielewski, dyrektor Firleja i "selekcjoner" naszej muzycznej kadry. Nasz projekt jest kontynuacją zeszłorocznego cyklu koncertów „Polish Jazz 1918-2018”. To wtedy pojawiła się potrzeba dalszego zacieśnienia więzi między wrocławskim Ośrodkiem Działań Artystycznych „Firlej”, a „Punctum- Krasovka” z Pragi, „Opus- Jazz Club” z Budapesztu i „Nova Cvernovka” z Bratysławy. Zaprosiliśmy do projektu wybitnych polskich muzyków. Chcemy się spotykać, poznawać i współpracować. Jesteśmy sąsiadami!

Po latach pracy na Ukrainie, gdzie Firlej realizował "UA/PL Alternative Music Meeting" i trasę "Asymmetry on the road", wrocławianie po raz drugi skierowali się na południe. Do Czech, Słowacji i na Węgry. Jak zawsze chodzi o współpracę, zawiązywanie artystycznych kolaboracji i poznawanie się wzajemnie. Muzyka jest znakomitym nośnikiem wspólnych wartości. A muzycy tacy jak Mikołaj Trzaska są więcej niż ambasadorami polskiej kultury, są zjawiskiem samym w sobie. Tym razem projekt łączy muzykę improwizowaną i sięganie do polskich tradycji muzycznych. Istotnym elementem festiwalu, poza prezentacją polskich muzyków, jest współpraca artystyczna.

Mikołaj Trzaska razem z Petrem Vrbą będzie pracować z młodymi praskimi instrumentalistami. Duo Bastarda zaproponuje swój repertuar czeskiej publiczności, a w koncercie weźmie udział lokalny wirtuoz. Ola Bilińska wykona recital, podczas którego zabrzmią nowoczesne interpretacje żydowskich kołysanek. W Budapeszcie i Bratysławie Polmuz zagra koncert będący kwintesencją projektu „Sąsiedzi” - ludowe piosenki z okolic Poznania zabrzmią w bardzo energetycznej, nowoczesnej, jazzowej aranżacji.

Współpraca między narodami, artystami, promotorami muzyki to codzienność w Ośrodku Dzałań Artystycznych " Firlej". - mówi Robert Chmielewski. Festiwale, projekty, trasy koncertowe niosą ze sobą wartości uniwersalne takie jak piękno, wolność, prawda. Możliwość prezentowania polskich muzyków za granicą to przepiękna przygoda. Samo zaproszenie artystów i zagranicznych partnerów do wspólnej pracy jest wyzwaniem.

Program trasy:

11.09 Budapest, Klub Opus Jazz Club, POLMUZ
12.09 Bratislava, Nova Cvernovka, POLMUZ
18.10 Praha, klub Punctum Krasovka, OLA BILIŃSKA, DUO BASTARDA & FRIENDS
24.10 Praha, klub Punctum Krasovka, MIKOŁAJ TRZASKA + PETR VRBA & FRIENDS

Artyści:

MIKOŁAJ TRZASKA
Ikona polskiej sceny improwizowanej. Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Odnosi sukcesy również jako autor muzyki filmowej - komponował i nagrywał muzykę m.in. do filmów Wojciecha Smarzowskiego, jak Róża, Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka czy Kler. Współpracował m.in z takimi muzykami, jak: Jurij Andruchowycz (Andruchoid), Clemetine Gasser, Noël Akchoté, Peter Friis Nielsen, Peeter Uuskyl, Paul Wirkus, Johannes Firsch, Peter Ole Jorgensen,Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Peter Brötzmann, Marcin i Bartłomiej Oleś, Tomasz Stańko, Lester Bowie, Ken Vandermark, Joe McPhee, Fisz i Emade. W projektach Shofar i Ircha Clarinet Quartet (Trzaska/Szamburski/Górczyński/Zimpel) łączy muzykę improwizowaną z tradycyjną muzyką żydowską. Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2003 i 2012.

http://www.trzaska.art.pl/

PETR VRBA
Multiinstrumentalista znany z eksperymentów na polu wolnej improwizacji, do których najczęściej wykorzystuje trąbkę, klarnet, wibrujące głośniki i rozmaite obiekty znalezione. Uchodzi za jedną z najważniejszych postaci praskiej sceny eksperymentalnej. Współpracował z wieloma muzykami min Xavierem Charlesem, Axelem Dörnerem, Isabelle Duthoit, Kai Fagaschinskim, Franzem Hautzingerem, Chrisem Heenanem, Matthew Goodheartem, Christofem Kurzmannem, Seijiro Murayamą, Ivanem Palacký, Miro Tóthem, Michaelem Zerang. Razem z amerykańskim kompozytorem George Cremaschim brał udział w Praskiej Orkiestrze Improwizowanej oraz został zaproszony do współpracy ze słowackim zespołem Möbius.

http://www.vrrrba.cz/

OLA BILIŃSKA
Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki. Jej kariera to zarówno owocne spotkania artystyczne z muzykami różnych stylistyk, a także własne poszukiwania w obszarze folku oraz muzyki żydowskiej. W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół Babadag, w międzyczasie działając w przeróżnych grupach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, czy śpiewając na scenie ze Zbigniewem Wodeckim i Mitch and Mitch. W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku – nagrodę Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych żydowskich utworów. Współpracowała z takimi postaciami muzycznej sceny jak: Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Macio Moretti, Andrzej Smolik, Pablopavo, Konrad Kucz czy Paweł Szamburski.

https://www.olabilinska.pl/

BASTARDA
Warszawska grupa reinterpretująca muzykę dawną. Nazwa zespołu pochodzi od metody viola bastarda, czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni. Bastarda, improwizując na bazie średniowiecznych melodii, osiągnęła własny, oryginalny głos. Dyskografię grupy stanowią dwa albumy wydane przez wytwórnię LADO ABC: Prominat Eterno z 2017 roku, poświęcona tematom Piotra z Grudziądza oraz Ars Moriendi z tego roku, na której zespół zwrócił się w kierunku sztuki żałobnej. W projekcie Sąsiedzi dwóch muzyków grupy Bastarda stworzy trio z czeskim wirtuozem.

https://www.facebook.com/bastardatrio/

POLMUZ
Grupa radykalnego folkloru, która narodziła się przy poznańskim Centrum Kultury Zamek, by reinterpretować muzykę folkową z południowych części Wielkopolski. Na podstawie nagrań z niedawno odnalezionych płyt szelakowych, pochodzących z lat dwudziestych dwudziestego wieku, zaczęły powstawać współczesne i nowatorskie reinterpretacje. Nagrania zostały wydane na płycie Drzewiej, która została doskonale przyjęta przez recenzentów i słuchaczy. Liderem grupy jest saksofonista Michał Fetler, współtworzący m.in. skład Jazz Band Młynarski-Masecki. Polmuz otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena w konkursie NOWA TRADYCJA 2018 oraz Grand Prix Dragon Folk Fest 2017.

https://www.michalfetler.com/polmuz

Projekt Sąsiedzi jest realizowany dzięki dotacji z programu Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”, który jest częścią Programu Wieloletniego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego NIEPODLEGŁA „Projekty zagraniczne” na lata 2017 – 2022. Za jego pośrednictwem Instytut Adama Mickiewicza wspiera wydarzenia kulturalne realizowane w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Strategicznym celem programu jest budowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku naszego kraju poza granicami poprzez prezentację i promocję kultury polskiej.

https://www.facebook.com/polishjazz19182018/

Ośrodek Działań Artystycznych FIRLEJ
ul. Grabiszyńska 56, 53-504, Wrocław
tel./fax: +48 71 795 66 67
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?