Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.

|
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
|
|
|
ALEPH - ''KAIROS'' (2021) |
‘’Kairos’’ to greckie słowo, które w systemie religijno – filozoficznym oznacza sprzyjający czas decyzji - niewykorzystany mógłby mieć wpływ na dalsze życie. W przypadku polskiego zespołu Aleph א mamy do czynienia z concept albumem, opowiadającym o wędrówce człowieka poprzez poszczególne etapy swego życia. Jest on przytłoczony i zniewolony przez technologię, nadmiar bodźców i konieczność podejmowania szybkich decyzji.

W tę niesamowitą opowieść wprowadza nas kosmiczno – psychodeliczne ‘’Intro.’’ Brzmi to tak, jakbyśmy lewitowali gdzieś w przestrzeni. Promujący album ‘’Invert’’ kipi energią dzięki zapętlonym riffom gitary i różnorodnym wokalom (‘’czystym’’ i growlującym). Szczególnie podoba mi się spokojniejszy, jazz rockowy fragment, w którym słyszymy ptaki, szum drzew (te wzbogacające całość efekty wplótł w tkankę dźwiękową Michał Chełminacki).
Bardziej łagodne, melancholijne klimaty znajdziemy w powoli rozwijającym się ‘’Doubt.’’ Najbardziej intrygującym utworem na płycie jest ‘’A swarm of dead insects’’, z charakterystycznym, dysonansowym motywem gitarowym i, budującym mroczny nastrój, złowieszczym szumem wiatru.
Warto wsłuchać się w mocno eksperymentalny i psychodeliczny ‘’Resistance’’, w którym Aleph א wspaniale operują dynamiką. Na koniec z morskich fal wynurza się wieloryb (‘’Whale, Pt II’’). To najdłuższa na płycie kompozycja – muzycznie kojarząca mi się z King Crimson doby lat 70-tych. W tym nagraniu grupa ponownie udowadnia, że potrafi balansować między ciszą, a rockową erupcją. Utwór trzyma w napięciu od początku do samego końca.
‘’Kairos’’ jest bardzo udaną, przemyślaną płytą. Aleph א swobodnie i z pomysłem, mieszają różne stylistyki muzyczne w jedną spójną całość. Istotą twórczości Aleph א jest wprowadzenie słuchaczy w coś na kształt transu. Stąd zapętlone, powtarzane niczym mantra motywy melodyczne. Na pochwałę zasługuje piękna szata graficzna płyty autorstwa Mary Nakamy i Mirjam Hümmer. Warto zatem udać się wraz z Aleph א w tą intrygującą dźwiękowo – słowną podróż. |
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
|
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
|
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?
|
|