facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Książka Petera Hince' a to rzeczywiście wyjątkowa pozycja. Od razu należy zaznaczyć,że nie jest to standardowa biografia zespołu bazująca na datach, faktach itp. To pasjonująca i barwnie opisana historia Queen, dzięki której poczujemy się jakbyśmy rzeczywiście podróżowali z muzykami ''w czasie i przestrzeni''.



Już na samym początku książki Peter sygnalizuje:
,,Nie jest to kompletna i chronologicznie uporządkowana historia zespołu Queen. Przedstawiam tylko swoje osobiste doświadczenia, które, mam nadzieję, pozwolą wam zrozumieć, co to znaczy być z zespołem – czy to na scenie, czy za kulisami, w studiu lub na planie teledysku... przy barze.''

Hince ma wszelkie predyspozycje,aby profesjonalnie i rzetelnie napisać o losach jednej z najlepszych grup rockowych XX wieku. Dlaczego? Autor przez ponad 10 był pracownikiem technicznym Freddiego Mercury' ego i Johna Deacona. Queen odnosił wówczas największe sukcesy artystyczne, grając spektakularne koncerty i tworząc tak klasyczne albumy jak ,,A night at the opera'' czy też ,,News of the world''.

Najlepiej poznajemy osobowość Freddiego Mercury, który w miarę upływu czasu, staje się przyjacielem Petera. Dowiadujemy się, że wspaniały frontman Queen jest, prywatnie, bardzo nieśmiałym i często skrytym człowiekiem. Jest to widoczne już w pierwszym rozdziale książki gdy Peter, w bardzo sugestywny sposób, opisuje nerwową atmosferę przed koncertem – Freddie zarzeka się, że nie wyjdzie na scenę. ,,Fred ma, to, czego chciał – jest w centrum zainteresowania.'' - puentuje obecną sytuację Hince.

Z drugiej strony Mercury na koncertach był prawdziwym showmanem, który miał w sobie ''to coś''. Potrafił porwać tłumy fanów i sprawić, że każdy koncert Queen stawał się prawdziwym, rockowym spektaklem. Peter ukazuje też krytyczne momenty w historii grupy – ''wypalenie fizyczne i twórcze'' po ogromnych i długich trasach koncertowych w latach 80-tych.

Należy podkreślić,że autor nie ma ''nabożnego'' stosunku do zespołu – potrafi skrytykować muzyków, często nawet w bardzo dosadny sposób. Dzięki temu jego portret Queen staje się zdecydowanie bardziej autentyczny i obiektywny. Książka zawiera także wiele unikalnych i efektownych zdjęć, pokazujących artystów zarówno na scenie jak i poza nią(podczas pracy w studiach nagraniowych).

Spośród naprawdę wielu miejsc, w jakich Queen miał możliwość koncertowania, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na dowcipne relacje z pobytu w Ameryce i Japonii. W jednym z amerykańskich barów Peter i cała ekipa techniczna zostaje zasypywana pytaniami w stylu: ''Czy w Londynie nadal utrzymuje się mgła''? , ''Co słychać u rodziny królewskiej''?

Z kolei w Japonii muzycy zostali przyjęci bardzo ciepło z należnym ''Królowej'' szacunkiem i entuzjazmem – pierwsze rzędy w salach koncertowych uroczyście kłaniały się muzykom przed każdym ich występem.

Peter prowadzi swoją opowieść w sposób bardzo szczegółowy – czasem mam wrażenie jakbym ''czytał film dokumentalny'' o zespole. Szczególnie barwne są opisy pobytu muzyków w różnych częściach świata - nawet tych bardzo niebezpiecznych, jak RPA czy też Ameryka Południowa.

'Queen – nieznana historia'' przedstawia nam nie tylko ''życie w trasie'', ale i kulisy powstania słynnych teledysków, proces nagrywania w studio, a także tak zwane ''rozrywki w drodze''(czyli ulubione sposoby na spędzanie przez muzyków i ich technicznych wolnego czasu). Opowieść kończy się wraz z podjętą przez Petera decyzją o poświęceniu swego życia nowej pasji – fotografii. W tym czasie muzycy rezygnują z koncertów ze względu na pogarszający się stan zdrowia Freddiego.

Warto więc sięgnąć po tę książkę, która wedle słów autora ''miała być moim hołdem – nie tylko dla Freddiego i tych, których już nie ma pośród nas, ale również dla tamtych cudownych wspólnie przeżytych czasów''. Dla fanów i sympatyków twórczości sławnej ,,Królowej'' pozycja obowiązkowa.

wydawnictwo SQN
Kraków 2012
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?