facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania




Autor: Daniels Neil
Tytuł: Metallica. Wczesne lata i rozkwit metalu
Wydawca: Anakonda Wydawnictwo
Okładka: twarda
Data premiery: 2012-11-28


O Metallice napisano już bardzo wiele różnorodnych publikacji. Czy zatem warto sięgnąć po książkę autorstwa Neila Danielsa? Tak! Jest to jedyna publikacja o Metallice, która obejmuje początki działalności zespołu. Można zatem zapoznać się z pogłębioną analizą pierwszych czterech albumów grupy, które na trwałe weszły do kanonu thrash metalu.

Książka ma bardzo jasny i czytelny układ – każdy rodział poświęcony jest czasom, w których powstawały poszczególne płyty Metalliki. Autorem przedmowy jest gitarzysta Diamond Head – grupy, która zainpirowała młodego Larsa Ulricha do założenia własnego zespołu! Kto wie, czy Metallica w ogóle by powstała, gdyby nie muzyczna pasja i determinacja Larsa?

Neil Daniels, we wstępie swej książki, zaznacza, że nie jest to typowa biografia zespołu. Celem autora jest ukazanie czytelnikom, jak z małej lokalnej grupy, Metallica staje się thrashmetalowym monstrum, zapełniącym największe sale koncertowe na świecie. Daniels bardzo szczegółowo i rzetelnie opisuje metalową scenę lat 80-tych, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Ksiażkę czyta się jednym tchem. głównie dzięki ''żywej'' narracji, urozmaiconej o wiele ciekawych wypowiedzi i opinii osób związanych ze środowiskiem muzycznym.

Już pierwsze nagrania Metalliki, zamieszczone na demówkach i składankach, świadczą o tym, że jest to typowo europejska odmiana metalu. Na “Kill 'Em All” słychać zarówno elementy punka jak i klasycznego heavy rocka doby lat 70-tych. Nie można także zapomnieć o rosnącym w siłę ruchu Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu.

Wśród wielu inspiracji muzycy Metalliki wymieniają, obok Diamond Head, także: Motorhead, kanadyjski Anvil, walijskie trio Budgie, duński Mercyful Fate, Deep Purple, Judas Priest, Black Sabbath, Venom, Iron Maiden. Wpływy te są słyszalne zwłaszcza w pierwszych latach działalności zespołu. Potem styl Metalliki ewoluuje, ale muzycy nie zapominają o swoich mistrzach – do dziś na koncertach grają covery Diamond Head, Misfits, Motorhead.

W książce Neila Danielsa znajdziemy dużo unikatowych zdjeć, nie tylko zespołu, ale też plakatów z koncertów, koszulek i muzycznych publikacji (na czele z “Metal Forces”). Każda płyta Metalliki zostaje bardzo dokładnie omówiona i poddana gruntownej analizie. Autor przytacza dużo wypowiedzi samych muzyków zespołu, a także krytyków muzycznych i członków innych metalowych bandów. Daje to bardzo pełny i obiektywny obraz twórczości Metalliki.

Po zasadniczej części książki odnajdziemy posłowie, będące znakomitym podsumowaniem całej historii Metalliki. Neil Daniels zamieścił dodatkowo dwa rozdziały. Pierwszy z nich opisuje okres twórczości grupy w latach 1990 – 2011. Drugi ma formę muzycznego przewodnika po amerykańskiej, thrash metalowej scenie. Bardzo dobrze udokumentowane są wszystkie źródła i publikacje, z których autor czerpał wiedzę.

Znajdziemy również coś na kształt kalendarium najważniejszych wydarzeń w działalności Metalliki w latach 1981 – 1989. Jedym minusem publikacji Neila Danielsa jest umieszcznie wszystkich przypisów na samym końcu. Wertowanie całej ksiażki w poszukowaniu źródeł konkretnych wypowiedzi przytoczonych w tekście nie jest wygodne.

Warto sięgnąć po tę ksiażkę - nawet jeśli się nam wydaje, że o Metallice wiemy już wszystko. Może następnym razem doczekamy się publikacji na temat losów zespołu po 1989 roku?

Książkę można kupić na stronie:
http://www.empik.com/metallica-wczesne-lata-i-powstanie-metalu-daniels-neil,p1062423989,ksiazka-p
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?